Portoriko chce být 51. státem USA

San Juan - Portorikánci ve volbách kromě nového guvernéra rozhodovali také o tom, zda chtějí, aby se ostrov stal 51. státem USA. A voliči se vyslovili pro. Výsledek referenda nicméně není závazný. Aby se skutečně Portoriko stalo plnoprávným členem Spojených států, musí to především odsouhlasit americký Kongres.

Skoro dvě třetiny voličů se vyslovily v referendu pro, aby se Portoriko stalo členem Spojených států. Téměř třetina by chtěla, aby zůstal ostrov přidruženým státem. Něco málo přes 5 procent by si přálo, aby Portoriko bylo úplně nezávislé. 

„Portoriko se musí stát státem, jiná možnost není,“ řekl podle internetového vydání britského deníku The Daily Mail 25letý Jerome Lefebre. „Vede se nám dobře, ale mohlo by to být ještě lepší. Mohli bychom dostávat více příspěvků, více finanční pomoci,“ tvrdí. „Problémem Portorika není jeho politický status,“ myslí si jiný obyvatel tohoto tropického ostrova, který hlasoval pro to, aby se na postavení Portorika v rámci USA nic neměnilo.

Poslední slovo bude mít nicméně americký Kongres. Ten bude muset zvážit ekonomické důsledky případného přičlenění chudého Portorika mezi státy USA. Ostrov má problémy s obrovskou nezaměstnaností, která dosahuje 13,6 procenta. A roční příjem na hlavu je sotva polovina příjmu nejchudšího státu USA. 

Dosud má ostrov status přidruženého amerického státu. Občané Portorika jsou zároveň občany USA. Protože ale Portoriko není oficiálně státem USA, žádný občan Spojených států, který tady žije, nemůže volit v amerických volbách. 

Za posledních 45 let už čtyřikrát Portorikánci hlasovali, zda se přímo nepřidat k USA. Ještě nikdy ale neprobíhalo takové referendum současně s americkými prezidentskými volbami a ještě nikdy se Portorikánci nevyslovili pro.

PORTORIKO

- Ostrovní stát ve Velkých Antilách v Karibském moři, o rozloze 8959 km2 (zhruba jako Jihočeský kraj). Žije na něm asi 3,7 milionu obyvatel, z nichž 80 procent je španělského původu, zbytek tvoří černoši a mulati; většina Portoričanů jsou katolíci.

- Ostrov objevil 19. listopadu 1493 Kryštof Kolumbus a dal mu jméno San Juan (Svatý Jan). Později si ostrov vyměnil jméno se svým hlavním městem - „bohatým přístavem“ (španělsky Puerto Rico).

- Portoriko bylo od počátku 15. století španělskou kolonií. Původní obyvatelé Taínové záhy po kolonizaci vymřeli a k práci na plantážích byli přiváženi černoši. Po španělsko-americké válce v roce 1898 získaly Portoriko Spojené státy.

- V roce 1917 získali Portoričané americké občanství. V roce 1947 se konaly první volby, v nichž si Portoričané sami zvolili svého guvernéra; do té doby byl jmenován prezidentem USA.

Portoriko

- V roce 1952 byla přijata nová ústava, na jejímž základě se Portoriko 25. července 1952 stalo volně přidruženým státem USA. To znamená, že Portorické společenství má vnitřní samosprávu, vlastní dvoukomorový parlament, ale za obranu a zahraniční politiku odpovídají USA. Portoričané mají americké občanství, ale nemohou volit prezidenta. V Kongresu USA mají zastoupení bez hlasovacího práva.

- Od roku 1952 se na Portoriku konalo několik zamítavých referend o tom, zda má ostrov být 51. státem USA.

- Oficiální měnou na Portoriku je americký dolar; finanční systém je zcela integrován do finančního systému USA. Portoriko profituje ze štědrých subvencí z USA, důležitou složku portorického hospodářství tvoří cestovní ruch.

- Nejdůležitějšími zemědělskými produkty Portorika jsou cukrová třtina, banány, káva, ananas, zázvor a tabák. Na Portoriku se vyrábí též slavný rum Bacardi.


/*json*/{"map":{"lat":22.674847351189,"lng":-70.83984375,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":18.229351338387,"lng":-66.62109375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/