Zdá se, že bývalý ředitel BBC nemusí svého náhlého odchodu vůbec litovat. Čeká ho totiž tučné odstupné. John Whittingdale, konzervativní poslanec a představitel sněmovní kulturní komise, se ptá rady BBC, proč by měl odcházející ředitel dostat celý roční plat, když odchází z funkce sotva po dvou měsících: „Spousta lidí by byla jistě překvapená, že někdo takový, kdo pracoval jen krátce a kdo odchází za takových okolností, by měl odejít s 450 tisíci liber, které zaplatí koncesionáři.“
Nad částkou se s údivem pozastavil i britský premiér David Cameron. Zdroj z Downing Street říká: „Premiér si myslí, že je to těžko obhajitelné.“ Britská ministryně kultury Maria Millerová dodává: „Vzhledem k okolnostem odchodu pana Entwistlea a jeho smlouvám je to obrovská suma peněz.“ Vyzvala proto radu BBC, aby rozhodnutí vyplatit takové odstupné obhájila.
Mluvčí rady přitom potvrdil, že by měl Entwistle skutečně dostat svůj roční plat. „BBC se dohodla s Georgem Entwistlem na ukončení jeho působení a v rámci výpovědi souhlasila s vyplacením 12měsíčního platu.“ Místopředsedkyně labouristů Harriet Harmanová říká, že takové odstupné je „neopodstatněné“, a vyzvala Entwistlea, aby částku nepřijal.
Ředitel BBC George Entwistle odstoupil minulý týden kvůli aféře kolem nepravdivé reportáže v pořadu BBC Newsnight. Ta informovala o zneužívání dětí v dětských domovech v 70. a 80. letech. Obvinění mířilo na konzervativního politika Alistaira McAlpinea, pak se ale ukázalo jako nepravdivé. Muž, který ho obvinil, okamžitě po odvysílání pořadu svou výpověď odvolal. Za reportáž se Entwistle jménem BBC v pátek omluvil, zastavil také výrobu investigativních příspěvků v pořadu.
Odstupující ředitel BBC George Entwistle:
„Newsnight je starý 32 let. Má skvělou tradici a spousty ocenění. Teď nás čeká jeho očista. V co nejrychlejší době pečlivě projdeme všechny připravované reportáže tak, aby byly stoprocentně bezchybné a my mohli pořad co nejdřív vrátit na obrazovky.“
Z BBC dnes odešla i ředitelka zpravodajství Helen Boadenová. Končí také její zástupce Steve Mitchell. BBC tyto změny na vedoucích pozicích podrobněji nekomentovala, oznámila nicméně, že nemají „naprosto nic“ společného se zmiňovanou chybnou reportáží. Boadenová prý v aféře žádnou roli nesehrála - zbavila se totiž dohledu nad některými pořady. Dřív ale měla rozhodnout o tom, že se neodvysílal příspěvek o skutečných pedofilních sklonech bývalého populárního moderátora BBC Jimmyho Savilea.
Boadenová i Mitchell se ze svých funkcí načas stáhli, aby se mohl dostatečně vyjasnit systém řízení a redakční odpovědnosti bez ohledu na konkrétní pochybení týkající se zpravodajství. Oba čekají na závěry vyšetřování skandálu kolem někdejšího moderátora Jimmyho Savilea a není vyloučeno, že se do funkcí vrátí.
Pořad Newsnight v krátké době čelí už druhému skandálu. Ten první rozpoutala informace, že stanice neodvysílala reportáž o pedofilovi a někdejším populárním moderátorovi televize Jimmym Savileovi. Obě aféry vyvolávají diskusi o důvěryhodnosti BBC. Šéf rady BBC Chris Patten říká: „BBC potřebuje bezpochyby důkladnou a především radikální strukturální reformu.“

Reportáž Jakuba Nettla
Reportáž Jakuba Nettla
U 12.11.
V BBC padají další hlavy
Studio ČT24 o krizi v BBC
V BBC končí šéfka zpravodajství
Maria Millerová, britská ministryně kultury, médií a sportu:
„BBC teď potřebuje stabilizační období, aby se vyrovnala s problémy, které opravdu musí vyřešit. A aby dokončila a objasnila ty dva probíhající případy. BBC je světová ikona a musíme zapracovat na tom, aby současnou složitou situaci ustála a stala se ještě lepší. Myslím, že jim musíme nechat čas se s tím vším vyrovnat a vrátit se k tomu, v čem jsou opravdu nejlepší, a to je žurnalistika na světové úrovni.“
BBC je v rozkladu, základy má ale zdravé, konstatují vesměs média
„Krize BBC je dalekosáhlá a vedení je v rozkladu. Žurnalistika pořadu Newsnight by udělala ostudu i studentským novinám. Kvalitní lidé sedí doma s hlavou v dlaních a čekají na vyhazov. Ti druhořadí se snaží nějak zvládnout práci. Přesto se z toho společnost může dostat silnější a vnímavější, pokud se ovšem poučí,“ komentuje dění v BBC britský deník The Guardian. „Fiasko pořadu Newsnight mělo naprosto smrtící dopad, protože ukázalo, že hniloba už postoupila k samému srdci BBC. Společnost se kdysi hrdě hlásila k oddanosti veřejné službě… Tyto hodnoty ale byly v posledních desetiletích vážně poškozeny. Namísto poctivosti začala velkou část společnosti ovládat předpojatost, nevšímavost, namyšlenost a neschopnost na řídících místech,“ píše The Daily Express. „Myslím, že je důležité pamatovat na to, že BBC vždy znamenala kvalitní žurnalistiku a že pár špatných rozhodnutí týkajících se Newsnight neznamená zastavení pořadu nebo zničení devadesátileté reputace,“ namítá americký The Huffington Post. „Na 54denní vládu George Entwistlea se mělo vzpomínat díky pokrytí takových událostí, jakými bylo řádění hurikánu Sandy nebo znovuzvolení Baracka Obamy. Namísto toho se tématem zpráv stala sama BBC,“ píše britský The Independent.
Tim Davie, dočasný generální ředitel BBC:
„Aby veřejnost získávala z BBC informace, kterým bude věřit, já jako generální ředitel musím jasně říct, kdo řídí zpravodajství a zajišťuje, že zprávy, které vysíláme, jsou ověřené.“