Státy Perského zálivu uznaly opozici jako zástupce Sýrie

Rijád - Šest států Perského zálivu uznalo novou syrskou opoziční koalici za legitimního představitele syrského lidu. Uvedla to Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). GCC tvoří Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Katar a Omán. Liga arabských států (LAS) později během dneška uznala legitimitu syrské opoziční koalice a vyzvala zbývající syrská opoziční hnutí, aby se k tomuto novému orgánu připojily.

Dohodu o zastřešující organizaci, která má sjednotit syrskou opozici, podepsaly v neděli v Dauhá syrské opoziční skupiny. Nově ustavená Národní koalice opozičních sil a syrské revoluce je tvořena skupinami působícími mimo Sýrii i na jejím území. V čele nové organizace stojí umírněný duchovní šajch Ahmad Muáz Chatíb.

Ten přiletěl do Káhiry, aby o záměrech nové koalice informoval ministry zahraničí Ligy arabských států (LAS), která spolu s Katarem zorganizovala jednání syrských oponentů v Dauhá. Před setkáním s arabskými šéfy diplomacií, k nimž se mají připojit jejich evropští kolegové, se Chatíb sešel s generálním tajemníkem LAS Nabílem Arabím.  

Nový vůdce syrské opozice v Káhiře vyzval syrské vládní vojáky k dezerci a všechny náboženské a etnické skupiny ke sjednocení. „Požadujeme svobodu pro každého sunnitu, alávitu, křesťana, drúza, asyřana… a práva pro všechny složky harmonického syrského lidu,“ uvedl Chatíb.

Dohodu z Dauhá uvítala řada světových politiků a organizací, mimo jiné NATO. Podporu koalici slíbily Francie i USA, které označily její vytvoření za začátek nové cesty, která povede ke svržení režimu syrského prezidenta Bašára Asada a ukončení konfliktu v Sýrii. Ten si od loňska vyžádal už přes 37 000 mrtvých.

Izraelské tanky na Golanských výšinách
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ariel Schalit

Izrael znovu reagoval na syrskou palbu na Golanské výšiny

Izraelská armáda znovu reagovala palbou na zásah Golanských výšin ze syrské strany. Dnes na Golanské výšiny, které okupuje Izrael, dopadl minometný granát letící ze Sýrie. V neděli to byla zbloudilá střela, na niž Izrael reagoval varovnou palbou. Byl to první vojenský incident na Golanech od roku 1973.

Vojenský rozhlas oznámil, že ani dnes nebyl syrskou municí nikdo zraněn a nejsou hlášeny hmotné škody. Dle Izraele zřejmě nejde o cílenou palbu. Armádní mluvčí řekl, že po oba dny armáda mířila na místo, odkud byla syrská munice vypálena.

/*json*/{"map":{"lat":33.080035372994,"lng":35.689086914062,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Izrael je se Sýrií oficiálně ve válečném stavu. Za války v roce 1967 Golany obsadil a část jich pak anektoval. Nárazníkové pásmo se táhne od hory Hermon po jordánskou hranici a v některých místech je široké až šest kilometrů.

Od válečného konfliktu v roce 1973 spolu ale země nebojovaly. Sýrie vždy případné mírové rozhovory s Izraelem podmiňovala návratem Golan. Za válek v letech 1967 a 1973 z výšin odešlo na 150 000 původních obyvatel. Teď tam žije pod izraelskou okupací 18 000 syrských drúzů, ale většina z nich odmítla nabídku získat izraelské občanství. Kromě nich Golany obývá asi 20 000 izraelských osadníků.


Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Reportáž Jakuba Szántó

12.11.2012, UD

Syrské opoziční skupiny se dohodly