Hollande se snažil napravit si pověst

Paříž - Šest měsíců dělí francouzského prezidenta Françoise Hollanda od volebního triumfu. Jeho popularita ale od voleb výrazně poklesla. Svou politiku se proto snažil vysvětlit na první velké tiskové konferenci od zvolení do funkce. Francouzi mu vyčítají nečinnost v ekonomice a odboráři na příští týden plánují první velkou demonstraci.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

V květnu vítali Francouzi Hollanda s nadšením. Za šest měsíců se až na jeho popularitu nezměnilo skoro nic. Podle posledního průzkumu mu věří méně než 39 procent Francouzů. Hollande je tak nejméně oblíbeným prezidentem po půl roce v úřadu. „Francouzi mají v povaze pořád si stěžovat. Není všechno skvělé, ale ani hrozné,“ tvrdí jeden z obyvatel Paříže. „Neměl čas na to, udělat opravdové změny. Řekl, že vytvoří pracovní místa pro mladé, a my pořád doufáme, že to splní,“ dodává mladá Francouzka.

Veřejnost mu taky vyčítá, že se rázněji nepostavil automobilkám a velkým firmám proti propouštění zaměstnanců. Počet lidí bez práce přitom překročil tři miliony.

Po hyperaktivním Sarkozym přišel nevýrazný Hollande

Sarkozyho Francouzi kritizovali za to, že je příliš hyperaktivní, Hollande zase prý dělá moc málo. Navíc mu podle nich chybí autorita. Hollande musí po půl roce ve funkci vysvětlit svůj ekonomický program a ujistit Francouze, že ví, co dělá jak v oblasti rozpočtové a fiskální politiky, tak i v oblasti daní. Jeho strategie totiž není podle politologů lidem jasná. „Francouzi postrádají trvalý směr. Mají za to, že jeho politice chybí spojitost. Hollande má za sebou několik přešlapů a ty ještě víc poškodily jeho schopnost vysvětlit Francouzům svou politiku,“ říká Frédéric Dabi z agentury Ifop.

Starosta Sevranu Stéphane Gatignon
Zdroj: ČT24

Proti Hollandově politice hladovkou

Starostovi Sevranu došla trpělivost. Čtvrtým dnem drží hladovku před sídlem parlamentu. Chybí mu peníze na správu města. Padesátitisícový Sevran sice leží na okraji bohaté Paříže, jenže patří k nejchudším městům ve Francii. „Potřebujeme víc peněz ze strukturálních fondů, abychom získali přístup k půjčkám,“ tvrdí Stéphane Gatignon.

Vláda ale zavírá kohoutky. Francois Hollande sice na jaře ve volební kampani sliboval, že sníží schodek veřejných financí bez úsporných opatření. Jenže socialistický prezident po nástupu do úřadu zvýšil daně a zavedl škrty ve výši 10 miliard eur. Teď poprvé veřejnosti vysvětloval své kroky. „Byla to moje povinnost. Nicméně dohlédl jsem na to, aby toto úsilí bylo spravedlivě vyváženo. Aby ti, co se mají líp, přinesli větší oběť,“ řekl dnes prezident.

Hollande se teď snaží znovu získat podporu veřejnosti novou ekonomickou strategií a taky splněním některých svých předvolebních slibů – minulý týden například vláda přijala návrh zákona, který legalizuje sňatky homosexuálů a adopce dětí párů stejného pohlaví.

Video Hollande vysvětloval svou politiku
video

Hollande vysvětloval svou politiku

Hollande vysvětloval svou politiku

Rozhovor s Lukášem Mackem