Stranický sjezd končí - Čína má po deseti letech nové vedení

Peking - Členové čínské komunistické strany si v závěru sjezdu v Pekingu zvolili nástupce prezidenta a premiéra – jsou jimi podle očekávání Si Ťin-pching a Li Kche-čchiang. Osmnáctý sjezd strany trval týden a komunisté tu vybrali nové vedení po deseti letech. Odstupující prezident Chu Ťin-tchao u příležitosti odchodu z funkce kritizoval současnou Čínu – poukázal na korupci i rostoucí sociální rozdíly.

Deset let očekávaná výměna na nejvyšších postech byla vrcholem sjezdu čínských komunistů, moc byla předána z generace na generaci. Do čela partaje usedne stávající viceprezident Si Ťin-pching. Podle odborníků zůstane vše víceméně při starém, bohatá elita setrvá u vlády a potřebné reformní kroky zmizí v nedohlednu. „Proč by Si Ťin-pching nějaké reformy dělal, šel proti vlastní rodině?“ komentuje situaci zpravodaj ČT v Pekingu Tomáš Etzler a dodává, že bez reforem je Čína časovanou bombou. Na novou generaci lídrů čekají velké výzvy, zdědí velké sociální problémy či dlouho neřešené výzvy v oblasti ekologie.

„Nejdůležitějším orgánem je stálý výbor politického byra. V Číně je důležitější stranická funkce. Státní funkce je důležitá hlavně pro svět, nikoliv pro samotnou Čínu,“ uvedl ve Studiu ČT24 komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.


Si byl dlouhodobě uváděn jako následník Chu Ťin-tchaa, kterého nejprve vystřídá v čele komunistické strany a poté i jako prezident, až se parlament v březnu příštího roku sejde na svém každoročním zasedání. Stejně tak současný vicepremiér Li Kche-čchiang byl už před časem vybrán jako nástupce Wen Ťia-paa. Po dnech pompézních řečí a rétorických důkazů stranické jednoty se rovněž prakticky s jistotou předpokládá, že jednou za pět let svolávaný sjezd schválí „zprávu o stavu země“ Chu Ťin-tchaa, a také zatím nezveřejněnou úpravu stanov strany, která zakotvila Chuovu teorii o udržitelném a spravedlivém rozvoji. Chuova zpráva varovala, že korupce ohrožuje vládu strany i stát, ovšem zdůraznila, že strana musí zůstat u kormidla, zatímco bojuje proti sílící nespokojenosti společnosti.

Jednohlasná podpora
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vincent Yu

Zastánci reforem a jediná žena

Kromě Sia a Lia bylo do ústředního výboru jmenováno i všech dalších osm vedoucích představitelů. Je mezi nimi například v Severní Koreji vyškolený ekonom Čang Te-ťiang nebo finanční guru Wang Čchi-šan. Ten byl podle informací agentury Nová Čína zvolen do ústřední komise pro disciplinární kontrolu, která je vnitřním stranickým orgánem bojujícím proti korupci. Jejím šéfem by se Wang měl stát. Do ústředního výboru byli také zvoleni proreformní stranický šéf provincie Kuang-tung Wang Jang, šanghajský stranický předseda Jü Čeng-šeng a jako jediná žena Liou Jen-tung.

Téměř 2 300 pečlivě vybraných delegátů hlasovalo za zavřenými dveřmi pekingského Paláce lidu o zhruba 200 členech ústředního výboru a jejich asi 170 poradcích a náhradnících. Ústřední výbor pak ve čtvrtek na svém prvním zasedání oficiálně jmenuje nejužší vedení strany - 24členné politbyro a stálý výbor politbyra, jenž bude mít nově místo devíti pouze sedm členů. Kdo se nakonec do nejužšího stranického vedení dostane, by podle analytiků mohlo naznačit, jaké bude další ekonomické a politické směřování Číny. Jde zvláště o to, zda skončí dominace konzervativců a na jejich místo nastoupí ti, o nichž je známo, že usilují o reformy.

Video Rozhovor s Milanem Slezákem
video

Rozhovor s Milanem Slezákem

Rozhovor s Milanem Slezákem

14.11.2012

Reportáž Lukáše Pospíšila

Zastánci reforem tlačí na Si Ťing-pchinga, aby osekal privilegia státem vlastněných firem, usnadnil migrantům z venkova usazování ve městech, upravil fiskální systém, který povzbuzuje místní vlády k vyvlastňování půdy a především aby přibrzdil pravomoci státu, které podle nich hrozí zadušením růstu a rozdmýcháváním nespokojenosti obyvatel.

Chu Ťin-tchao a Ťiang Ce-min
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vincent Yu

Korupce se zametá pod koberec

Výměna vedení je tečkou za týden trvajícími debatami o budoucnosti strany, kterou v poslední době tíží nečekané problémy a obří skandály, jež způsobily i pád vlivného Po Si-laje. Jeho žena je ve vězení za vraždu, on sám může za mřížemi skončit kvůli korupci. Případ naplno odhalil realitu a na povrch se dostaly další informace.