Demonstrace za Zuzanu Piussi - v Praze i v Bratislavě

Bratislava – Slovenské filmařce Zuzaně Piussi hrozí až dva roky vězení za její dokument Nemoc třetí moci. Ten mapuje poměry ve slovenské justici, jedna ze soudkyň totiž podala na filmařku trestní oznámení. V zemi se ale zvedla vlna podpory pro Piussi, v Bratislavě se dnes večer bude dokonce demonstrovat. Demonstrace se nevyhnou ani Praze, Piussi lidé podpoří před slovenskou ambasádou. Během týdne bylo navíc na Slovensku zveřejněno asi šedesát podpisů různých umělců, kteří za filmařkou stojí. Bratislavská multikina teď odmítají promítat i její nový snímek nazvaný Od Fica do Fica.

Dokumentární film vypráví o stavu slovenské justice. Snímek měl premiéru už vloni, ale až posléze si jedna z vyobrazených soudkyň uvědomila, že by chtěla podat trestní oznámení na slovenskou televizi, která dokument odvysílala, a také na filmařku Zuzanu Piussi.

„Jde o to, že Piussi ve svém dokumentu použila část rozhovoru nahraného mezi touto soudkyní a dcerou jiné soudkyně. Tento rozhovor byl poměrně emotivní, protože soudkyně, která podává žalobu, měla v telefonu podle vyznění dokumentu druhou soudkyni šikanovat. A to kvůli tomu, že odmítla soudit tak, jak dostala nařízeno,“ vysvětlil kauzu redaktor ČT David Miřejovský.

V dokumentu ale není soudkyně jmenovaná, není tam ani řečeno, jakou tehdy měla funkci. Navíc má i digitálně upravený obličej, takže by neměla být poznat. Soudkyně se až po roce odvysílání premiéry filmu sama veřejně identifikovala. „V dokumentu nezaznělo nic, co by mělo soudkyni nějak zásadně očernit,“ dodal Miřejovský.

První se za filmařku postavil Karel Schwarzenberg

Dnes večer se bude konat demonstrace na podporu filmařky. V tomto týdnu bylo navíc zveřejněno asi šedesát podpisů různých umělců, kteří Piussi hájí. „Na Slovensku to bylo zajímavé, ale prvním, kdo se za ni veřejně postavil, byl český ministr zahraničí Schwarzenberg. Tím strhnul určitou lavinu podpory pro filmařku,“ okomentoval kauzu dokumentarista Vít Janeček.

Před slovenskou ambasádou v Praze se také dnes bude na podporu filmařky demonstrovat. „Chceme upozornit na celou tu věc a vyjádřit jakousi solidaritu,“ podotkl Janeček. „Na rozdíl od řady filmů, které postihují problémy společenské reality, je tento film výjimečný. Snímek totiž ukazuje problém systému, ukazuje souvislosti v jednom celku, v tom je unikátní,“ dodává. Na těchto webových stránkách je možné si film pustit.

Nový snímek „Od Fica do Fica“ zkoumá kauzu Gorila

Nový snímek Zuzany Piussi Od Fica do Fica se zabývá kauzou Gorila. Byl dokončen před několika dny a bude mít premiéru 20. listopadu v Bratislavě. „Pokud vím, tak zástupkyně majitele multikin už v podstatě na předjednanou premiéru nakonec odpověděla, že ten film je politický a že ho nebudou distribuovat. Doufám, že ta vlna solidarity, která se zvedá, Zuzaně pomůže. Slovenskému prezidentovi posíláme dokument s podpisy řady umělců na její podporu a film na dvd, tak snad jí třeba udělí milost,“ dodal Janeček.

Video Rozhovor s Davidem Miřejovským a Vítem Janečkem
video

Rozhovor s Davidem Miřejovským a Vítem Janečkem