FBI léta sledovala Stalinovu dceru

Washington - Americká FBI odtajnila dokumenty o Stalinově dceři Světlaně Allilujevové, která od roku 1967 žila ve Spojených státech. Ze spisu vyplývá, že ji tajné služby několik let sledovaly. Bály se, že by ji mohli kontaktovat agenti sovětské KGB. Žádné takové pokusy ale FBI nezaznamenala. Jediná Stalinova dcera zemřela před rokem ve věku 85 let.

Světlana Allilujevová utekla ze SSSR a v roce 1967 dostala v USA politický azyl. Kvůli jejímu původu ji ale léta sledovali agenti FBI. Svazky se týkají zejména doby bezprostředně po jejím útěku. Americké úřady chtěly vědět o případném kontaktu Allilujevové s agenty KGB. Jenže k tomu nedošlo. Víc než 220 stran dokumentů obsahuje výpovědi agentů, kteří Allilujevovou sledovali, ale i dobové články amerických novin. 

Americké úřady se tehdy hlavně obávaly, že by mohl útěk Allilujevové ovlivnit citlivé sovětsko-americké vztahy. Allilujevová se netajila negativním názorem na svého otce, ale kriticky rovněž hovořila o sovětském zřízení. 

Allilujevová přišla o sovětské občanství. V SSSR žily dvě její děti, zpět do vlasti se mohla podívat až v roce 1984. Žít v Sovětském svazu ale nedokázala a do USA se už natrvalo vrátila v roce 1986. Zemřela zhruba před rokem ve věku 85 let v útulku pro přestárlé v americkém státě Wisconsin.