Pomozte Britům vyluštit kódovaný vzkaz z války

Londýn - Britští experti na šifrování vyzvali pamětníky druhé světové války, aby pomohli dešifrovat kódovaný vzkaz, který se po 70 letech našel u ostatků poštovního holuba. Za druhé světové války se v Británii používaly desetitisíce poštovních holubů, především na předávání informací mezi okupovanou evropskou pevninou a britskými ostrovy.

Kostra holuba se našla při opravě jednoho krbu v hrabství Surrey na jihovýchodě Anglie. Na noze bylo stále upevněno červené pouzdro. Uvnitř byl smotaný papír nadepsaný Holubí služba a obsahující ručně psaný krátký zakódovaný text.

Shluky písmen psané rukou britského důstojníka motají hlavy největším mozkům šifrovacího oddělení, které za války prolomilo i kódy nacistů. Rady si s nimi neví ani nejmodernější počítače. Odborníci předpokládají, že zprávu po holubovi poslala bojová jednotka operující v Evropě. Nevylučují, že šlo o informace z tajného cvičení před vyloděním v Normandii.

„Dokud nezískáme bližší představu o tom, kdo a kam tu zprávu posílal, nepřijdeme na klíč, podle kterého byla napsaná,“ říká jeden z pracovníků britské zpravodajské služby.

Holubi ve službách tajné služby
Holubi ve službách tajné služby

Okřídlených pošťáků využívala britská armáda jen za druhé světové války víc než 250 tisíc.

Text kódovaného vzkazu:

AOAKN HVPKD FNFJW YIDDC
RQXSR DJHFP GOVFN MIAPX
PABUZ WYYNP CMPNW HJRZH
NLXKG MEMKK ONOIB AKEEQ
WAOTA RBQRH DJOFM TPZEH
LKXGH RGGHT JRZCQ FNKTQ
KLDTS FQIRW AOAKN 27 1525/6


Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla