Za kolapsem japonského tunelu možná uvolněné šrouby

Tokio – Japonské úřady nařídily kontrolu silničních tunelů. Zahájily také vyšetřování nedělní tragédie nedaleko Tokia. Zřítil se tady strop silničního tunelu Sasago, trosky zasypaly několik aut, zatím záchranáři našli devět obětí. Příčina nehody není zatím známá, hovoří se ovšem o tom, že se zřejmě v tunelu uvolnilo kovové kotvení panelů.

Počet obětí, které včera zasypal silniční tunel blízko Tokia, se už vyšplhal na devět. Záchranáři odkryli další trosky aut uvězněných pod betonovými kvádry. Počet mrtvých a zraněných nejspíš ještě poroste. Uvnitř jsou minimálně dvě desítky aut zavalené 20 centimetrů silnými kusy betonu. „Jsou tam stále pohřešovaní, naší prioritou je pátrání po nich a jejich záchrana,“ říká Takekazu Kaneko, ředitel společnosti Nexco provozující tunel. 

Asi 100 metrů dlouhý úsek se na projíždějící auta sesypal v neděli krátce po osmé ráno. Ještě několik hodin hasiči bojovali s plameny. Pak našli první mrtvé a zraněné. „Stále nevíme, proč se to stalo. Naši lidé uvnitř tunelu zjišťují, co se vlastně stalo. Pokusí se odhalit přesnou příčinu,“ ujišťuje Kaneko. 

Zástupce z dálničního dispečinku nicméně naznačil, že se mohlo uvolnit kovové kotvení stropních panelů. „V tuto chvíli předpokládáme, že se uvolnily kovové kotevní šrouby,“ uvedl šéf bezpečnosti ve společnosti Nexco.

Podle provozovatele byl nicméně tunel v dobrém stavu - před dvěma měsíci prošel rozsáhlou prohlídkou a žádné vady se nenašly. A to ani na stropních panelech, které se od roku 1977, kdy tunel vznikl, nikdy neopravovaly. 

Tunel Sasago patří k nejdelším v Japonsku. Měří 4 300 metrů. Včerejší tragédie byla nejhorším neštěstím tohoto druhu v Japonsku od roku 1996, kdy se zřítil tunel, padající trosky rozdrtily automobily a jeden autobus a zahynulo 20 lidí.

Video V Japonsku kontrolují silniční tunely
video

V Japonsku kontrolují silniční tunely