Merkelová o izraelské výstavbě: Jsme zajedno, že nejsme zajedno

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová po schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem znovu kritizovala záměr Izraele na rozšíření výstavby na palestinském území. Zopakovala, že s tím Německo nesouhlasí. Vzala zároveň na vědomí zklamání, které Izrael vyjádřil nad tím, že se Německo zdrželo hlasování v OSN o zvýšení statusu Palestiny.

„V otázce další výstavby jsme zajedno v tom, že nejsme zajedno,“ potvrdila Merkelová odmítavé stanovisko Berlína k záměru židovského státu postavit další 3 000 bytových jednotek v okolí Jeruzaléma. Zdůraznila nicméně, že je to suverénní rozhodnutí Izraele a Německo na něj nebude vytvářet v tomto ohledu žádný nátlak. 

Netanjahu si ostatně trvá na svém a ani návštěva Berlína ho v tom nijak nevykolejila. Naopak připomněl, že záměr výstavby v koridoru na západním břehu Jordánu není žádnou novinkou. „Většina vlád, které se seznámily s těmito plány v předchozích letech, včetně Palestinců samotných, chápala, že tyto domy budou součástí Izraele v rámci konečného politického mírového řešení,“ řekl. 

Netanjahu vyjádřil zklamání nad tím, že Německo nepodpořilo při hlasování v OSN Izrael. „Nebyl bych upřímný, kdybych nepřiznal, že mne rozhodnutí Německa v OSN zklamalo stejně jako mnoho jiných lidí v Izraeli. Myslím, že se kancléřka Merkelová domnívala, že tato volba nějakým způsobem poslouží míru, ale stal se pravý opak,“ uvedl izraelský premiér. 

„Četla jsem to a vzala jsem to na vědomí. To rozhodnutí, jak hlasovat, nebylo pro nás jako Spolkovou republiku jednoduché. Jsme ale proti jednostranným rozhodnutím, proto jsme nehlasovali 'ano',“ řekla na to Merkelová.