KLDR vypovídá smlouvu o neútočení a je připravena rozdrtit nepřítele

Pchjongjang/Soul - Severní Korea vypovídá všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou. Komunistický režim také přerušuje takzvanou červenou linku, tedy přímé telefonické spojení mezi Pchjongjangem a Soulem. Zároveň uzavírá i hraniční přechod mezi oběma zeměmi. Podle BBC jde o reakci na nové sankce proti KLDR, které ve čtvrtek přijala Rada bezpečnosti OSN. Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval své vojenské jednotky, aby byly kdykoli připraveny „rozdrtit nepřítele“.

Severní Korea „odvolává všechny dohody o neútočení uzavřené mezi Severem a Jihem“, uvedl v prohlášení státní Výbor pro mírové sjednocení Koreje (CPRK). Jde především o smlouvu o neútočení z roku 1991, která schválila mírové řešení sporů a předcházení náhodným vojenským střetům. Výbor upřesnil, že smlouva bude anulována k pondělí 11. března, tedy stejnému dni, kdy chce Pchjongjang podle předchozího varování zrušit dohodu o příměří z roku 1953, která ukončila tři roky trvající korejskou válku.

Další část oznámení, které přinesla severokorejská agentura KCNA, hovoří o uzavření hlavního přechodu Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Uvádí také, že Pchjongjang „právě informuje“ Soul o tom, že „okamžitě“ přerušuje červenou linku. Ta byla ustavena v roce 1971 a KLDR ji údajně přerušila už při pěti příležitostech v minulosti - naposledy v roce 2010.

Kim Čong-un mezi vojákySeverokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že Armáda KLDR „je připravena na totální válku“. Kim dnes navštívil vojenské jednotky v přední linii, které se podílely na ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong v roce 2010. Podle agentury KCNA vojáky vyzval, aby byli kdykoli připraveni „sprovodit nepřítele ze světa“.


Jaderná válka může propuknout kdykoliv

Dnešní prohlášení CPRK odsoudilo čtvrteční rezoluci OSN jako důkaz, že Washington a jeho „loutky v Soulu“ jsou „zbrkle odhodlaní“ ke konfrontaci. „Vztahy mezi Severem a Jihem zašly tak daleko za nebezpečnou hranici, že už nejdou napravit. Na Korejském poloostrově nabírá vrchu krajně nebezpečná situace, kdy jaderná válka může vypuknout právě teď,“ sdělil výbor v prohlášení. Varoval rovněž, že severokorejská armáda „nemilosrdně“ zareaguje na jakékoli narušení svého pozemního území, moře či vzdušného prostoru, „byť o jedinou píď“.

KLDR varovala Jižní Koreu už před několika dny, že k 11. březnu vypoví příměří, jež ukončilo korejskou válku z let 1950–53. V očekávání hlasování rady pohrozila také Spojeným státům možností preventivního jaderného útoku. Washington, který se nyní účastní každoročního americko-jihokorejského vojenského cvičení v oblasti, tato slova označil za nevhodnou provokaci.

Start severokorejské rakety Unha-3Sankce, které jsou trestem za únorovou jadernou zkoušku, mají za cíl zastavit Severní Koreji přísun materiálu a veškerých peněz, které by mohly sloužit k vývoji jaderného arzenálu a raket dlouhého doletu. Patnáctka členů Rady bezpečnosti je přijala jednomyslně.


BBC: Autobusy v KLDR jezdí pod maskovací sítí

Severní Korea už ve středu vyhlásila zákaz vstupu lodí a letadel do oblastí u svého východního a západního pobřeží. Podle expertů nejspíš chystá velké vojenské manévry, vyloučit však nelze ani raketový test. Severokorejský režim uspořádal v Pchjongjangu další masovou manifestaci. Podle zpravodajů BBC se snaží vytvořit mezi občany dojem, že situace dosáhla kritického bodu. Vyskytly se i zprávy, že vozidla veřejné dopravy jezdí zakrytá sítěmi zelené maskáčové barvy.

Jižní Korea hrozí odvetou, Čína vyzývá ke klidu

Také Jižní Korea v posledních dnech přiostřila svou rétoriku. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok pohrozil, že pokud KLDR zaútočí na jeho zemi jadernou zbraní, „skončí její existence na Zemi“. Mluvčí rovněž varoval, že v případě jakékoli provokace ze Severu Soul okamžitě změní právě probíhající společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států v trestné tažení.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang vydal prohlášení podporující rezoluci OSN a popisuje ji jako „přiměřenou reakci“. Čína prý vyzvala „příslušné strany“ zůstat v klidu a „zdržet se jakýchkoli opatření, která by mohla vyeskalovat v napětí“.

Video Reportáž Václava Černohorského o napětí v Koreji
video

Reportáž Václava Černohorského o napětí v Koreji

Reportáž Václava Černohorského o napětí v Koreji

U 8.3.

Situace na Korejském poloostrově se vyhrocuje