Mise splněna: Curiosity zjistila, že na Marsu mohl být život

Washington - Na planetě Marsu mohly v minulosti existovat mikrobiální formy života. Potvrdila to analýza hornin, které americká sonda Curiosity odebrala v Galeově kráteru. Vzorky obsahovaly síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky klíčové pro vznik života.

„Na Marsu byly kdysi podmínky vhodné pro život,“ oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír na svém webu. Důkazy odeslala na Zemi automatická sonda Curiosity, která prozkoumala prach získaný ze sedimentu na dně kráteru. Zprávu potvrdil na tiskové konferenci expert NASA Michael Meyer.

„Zásadní otázka, kterou měla mise Curiosity odpovědět, zněla, zda mohl být Mars vhodný pro život,“ prohlásil Meyer. „Na základě toho, co nyní víme, je odpověď kladná.“

Odebraný prášek
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/NASA/JPL-Caltech/MSSS

Vozítko Curiosity se teď pohybuje v oblasti kráteru zvaného Yellowknife Bay. Jde o zbytek dávného řečiště nebo dno někdejšího jezera, které pro mikrobiální život podle expertů mohlo vytvářet příznivé podmínky. Na rozdíl od jiných oblastí Marsu zde totiž byl dostatek vlhkosti a nebylo tu příliš mnoho solí a kyselin. „Kdyby tam ta voda ještě byla, tak by se pravděpodobně dala pít i dnes,“ uvedl Meyer.

Podle výzkumníka Paula Mahaffyho vědci narazili na „působivé složení chemických látek,“ které mohly být energetickým zdrojem pro mikroorganismy. Curiosity se v oblasti nálezu bude pohybovat ještě několik týdnů. Do konce mise jí zbývá ještě sedmnáct měsíců. Vědci očekávají, že před sebou mají „mnoho vzrušujících objevů“.

Video Mise splněna: Curiosity zjistila, že na Marsu mohl být život
video

Mise splněna: Curiosity zjistila, že na Marsu mohl být život

Curiosity je prvním vesmírným vozítkem, které může sbírat vzorky z hlubin hornin a zjišťovat vhodné podmínky pro mikroskopické organismy. Samotné mikroby ale odhalit neumí.