Z 2 956 přítomných poslanců byl proti zvolení Si Ťin-pchinga jediný, tři se podle agentury Nová Čína hlasování zdrželi. Viceprezidentem byl zvolen dvaašedesátiletý Li Jüan-čchao, považovaný za proreformního politika.
Poslanci rovněž schválili reformu vládní struktury, v jejímž rámci se počet ministerstev snížil z 27 na 25. Zrušeno bylo mimo jiné ministerstvo železnic a sloučeny dvě instituce dohlížející na média. Sdělovací prostředky bude nyní kontrolovat centrální instituce s pravomocemi pro tisk, rozhlas i televizi.
Do jednoho vládního orgánu byly rovněž sloučeny dosavadní čtyři úřady, které regulovaly hospodaření s vodními zdroji v čínských výsostných vodách. Tento krok může zvýšit napětí s Japonskem, Vietnamem a Filipínami, s nimiž je Peking ve sporu o vedení námořních hranic.

Čína má nového prezidenta
Čína má nového prezidenta
12:00 14.3.
Telefonát Tomáše Etzlera
Si přebírá vedení země v době, kdy veřejnost očekává, že se nejvyšší představitelé postaví klesajícímu hospodářskému růstu a stoupajícímu hněvu kvůli korupci, povýšenému úřednictvu a rostoucí nespravedlnosti. Model růstu za jakoukoli cenu, který definoval éru odstupujícího vedení, zaneřádil vzduch, vodu i půdu, což dodává další zdroj vážného ohrožení sociální stability.
Novému prezidentovi blahopřál Obama
Americký prezident Barack Obama dnes poprvé hovořil se Si Ťin-pchingem. Mluvili zejména o Severní Koreji a bezpečnosti internetu, tedy tématech, která v poslední době výrazně ovlivňují vztahy obou zemí. Obama svému protějšku sdělil, že se těší na spolupráci s novým čínským vedením, a gratuloval mu k dnešnímu zvolení.