Pařížané si poslechli nové zvony z Notre-Dame

Paříž - Nad francouzskou metropolí se poprvé rozeznělo devět velkých zvonů katedrály Notre-Dame. Od loňského února byl v provozu jediný, ty původní z roku 1850 skončily ve skladu. Paříž pořídila zbrusu nové zvony k 850. narozeninám jednoho z nejslavnějších chrámů na světě. Církev projekt za dva miliony eur (51 milionů korun) financuje z darů.

Zdroj: isifa/CHINE NOUVELLE/SIPA Autor: GAO JING

Zvony ohlásily, že zítra je Květná neděle, po níž začínají oslavy Velikonoc. Během tří únorových týdnů se na zvony do kamenné dámy přišlo podívat přes milion lidí. Tisíce dalších si teď vyslechly jejich premiéru. Podobných příležitostí nebude příliš - koncert všech deseti zvonů z katedrály zazní jen několikrát za rok.

Zvonice jedné z nejnavštěvovanějších pamětihodností Francie byla neúplná od Velké francouzské revoluce z konce 18. století. „Zvony v této sestavě uslyšíme poprvé a důkladně to oslavíme,“ slíbil předem rektor nejslavnější pařížské katedrály Patrick Jacquin. Katedrále se s novými zvony vrací zvuk, jenž podle historiků přispěl k její slávě. Zvony nebyly slyšet v plné síle více než rok. Už včera, při generální zkoušce, vyčkávaly na jejich zvuk davy lidí. Dnes se vyzváněním zahajují oslavy Svatého týdne. „Ty zvony rozezpívají celé pařížské nebe,“ doufá rektor Jacquin.

Katedrála Notre-Dame v Paříži
Zdroj: isifa/CHINE NOUVELLE/SIPA
Autor: GAO JING

Chrámové zvony, z nichž největší má průměr dva metry, nesou jména svatých nebo významných postav katolické církve. Největším je šestitunová Marie, která zároveň jako jediná nebyla odlita ve slévárně Cornille Havard v Normandii, ale v nizozemském Astenu.

V katedrále bude Marie umístěna v jižní věži vedle nejstaršího zbylého zvonu katedrály, 330letého Emmanuela. Další nováčci se budou na souzvuku deseti tónů podílet ze severní věže. Maurice je zase pojmenován po zakladateli katedrály Notre-Dame, pařížském biskupovi Mauricovi de Sully. „Pochopitelně, že jsme se inspirovali Victorem Hugem a archivy Notre-Dame. Zároveň jsme si ale všichni přáli, aby se dílo podařilo z hlediska zvukového i estetického a zároveň aby bylo moderní,“ vysvětluje majitel slévárny Paul Bergamo.

Katedrála Notre-Dame v Paříži
Zdroj: isifa/CHINE NOUVELLE/SIPA
Autor: GAO JING

Kmotrem jednoho ze zvonů je i nyní již emeritní papež Benedikt XVI. Všechny už ale dostaly požehnání od nové hlavy římskokatolické církve Františka. Pařížskému biskupovi ho předal dva dny po svém zvolení.

Oslavy 850. výročí katedrály Notre-Dame se vážou k předpokládanému položení základního kamene stavby v roce 1163. Pokračovat mají až do 24. listopadu. U příležitosti oslav již zazněly rekonstruované varhany v chrámu a opravami prošlo také osvětlení katedrály.

Video Reportáž Kataríny Fagošové
video

Reportáž Kataríny Fagošové

Reportáž Kataríny Fagošové

U 23.3.

V Notre-Dame budou znít nové zvony

Rozhovor s historikem Peterem Kováčem