Jednání krachlo, Srbsko nepodepíše dohodu s Kosovem

Bělehrad – Srbská vláda odmítá podepsat dohodu o urovnání vztahů s Kosovem a vyzvala k dalším jednáním s kosovskými vůdci pod patronátem Evropské unie. Plán, který minulý týden vyjednala a navrhuje Evropská unie, Bělehrad v úterý nepodepíše, protože požaduje větší míru autonomie pro srbskou menšinu v Kosovu, oznámil srbský premiér Ivica Dačić.

„Vláda musí navrhnout naléhavé a okamžité pokračování rozhovorů s Kosovem,“ uvedl Vučić. Podle něj dohoda zprostředkovaná Evropskou unií neuznává základní zájmy Srbska, a tak by neměla být podepsána. 

„Srbská vláda nemůže akceptovat principy, které byly ústně představeny jejímu vyjednávacímu týmu v Bruselu, protože nezaručují úplnou bezpečnost a ochranu lidských práv pro Srby v Kosovu,“ uvedl Dačić. Srbský premiér rovněž vyzval k neodkladnému obnovení rozhovorů.

Etničtí Srbové stejně jako Bělehrad se odmítají smířit s osamostatněním Kosova v roce 2008. K nepodepsání dohody srbskou vládu vyzvalo i předsednictvo hlavní vládní formace, Srbské pokrokové strany (SNS).

Při jednání Bělehradu s Prištinou jde hlavně o vyřešení statusu srbských okresů na severu Kosova. Počítá se s vytvořením jejich společenství, ale spor se točí kolem případných pravomocí takového správního útvaru. Bělehrad se snaží společenství zajistit co největší autonomii, Priština mu nechce přiznat pravomoci prakticky žádné.

Vedení SNS se rozhodlo, že vládě doporučí, aby v úterý nepodepsala dohodu o Kosovu, „kterou jsme ani neviděli a jejíž některé části nerespektují ani minimum národních zájmů,“ sdělil novinářům podle stanice B92 srbský vicepremiér Aleksandar Vučić, který je předsedou SNS. Dodal, že zároveň s tím se vládě doporučuje žádat bezodkladné pokračování dialogu s Prištinou.

Vučić vysvětlil, že srbské straně nebylo jasně řečeno, co přesně má přijmout, a navíc nedostala ani odpovědi na řadu svých otázek. Konkrétně otázek týkajících se přítomnosti bezpečnostních sil, vzdělávání, zdravotnictví a justice.