V Brazílii pokračují demonstrace, do ulic vyšlo 250 tisíc lidí

Brasília - Přes 250 tisíc lidí vyšlo v noci na naděli opět do ulic ve více než stovce brazilských měst. Protestují zejména proti zvyšování cen veřejných služeb. Na hlavním náměstí ve městě Belo Horizonte na jihovýchodě země se shromáždilo přes 60 tisíc demonstrantů, kteří kritizovali nový zákon, jenž omezuje pravomoci federálních žalobců při vyšetřování zločinů. Přitom Brazílie patří mezi země s nejvyšším počtem loupeží a vražd.

Demonstranti se domnívají, že nový zákon je „šitý na míru“ politikům a dalším vysoce postaveným lidem, které bude mnohem těžší za jejich zločiny poslat za mříže. Policie v Belo Horizonte použila proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily. Při střetech bylo zraněno 15 lidí, informovala stanice BBC.

Hlasy nespokojených Brazilců:

  • Důchodkyně María Luiza Hauschová: „Ten zákon ještě víc upevní všechny nemravnosti, které v naší zemi existují.“
  • Studentka Camila Andradová: „Brazílie se musí polepšit, nejen s tím zákonem, ale i s přístupem k politikům. Pletou se do všeho a vypadá to tu jak v cirkuse.“
  • Brazilka Deborah z Francie: „Chvilku to trvalo, ale lidé už dali najevo, jak moc jim vadí korupce. Brazílie má všechno, aby na tom byla líp než nejbohatší země, ale není. A je to proto, že spousta peněz jde bůhvíkam.“

Prezidentka Rousseffová chce naslouchat hlasům ulice

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prolomila dlouhé mlčení a v pátek vystoupila s televizním projevem. V něm slíbila obnovu pořádku v ulicích a odsoudila násilí a vandalství, které protesty v posledních dnech provázely. Zároveň zopakovala závazek své vlády podporovat sociální změny a řekla, že i ona má za povinnost naslouchat hlasům ulice a vést dialog se všemi stranami.

Počty lidí v ulicích po jejím vystoupení poněkud poklesly, neboť některé skupiny organizující protesty nejsou zcela jednotné v tom, zda v demonstracích pokračovat. Například někteří členové hnutí Passe Livre, které stálo za začátkem protestů v Sao Paulu kvůli zdražení veřejné dopravy, vyhlásili na sociálních sítích konec protestů.

Potyčky během protestů v Brazílii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andre Penner

Vedení hnutí však vzápětí oznámilo, že bude v akcích pokračovat, a svolalo na dnešek veřejnou debatu o cenách dopravy. „Nechceme zastavit protesty. Nyní pokračujeme v boji za to, aby se neplatilo žádné jízdné,“ napsala skupina na svém facebooku.

Někteří členové skupin organizujících protesty již začali mluvit o vytvoření nové politické strany, která by se postavila tradičním formacím. Ty podle části levicových demonstrantů ztratily legitimitu a nejsou schopny přivést zemi k požadovaným sociálním změnám.

Protesty se konaly i ve městě Salvador na severovýchodě země, kde hrál brazilský národní tým v rámci Poháru FIFA zápas proti Itálii. Pět tisíc demonstrantů se shromáždilo asi pět kilometrů od stadionu a požadovali zejména lepší školství a dopravu. Kritizovali i utrácení v souvislosti s pořádáním fotbalového mistrovství světa v zemi v příštím roce.

Asi tisícovka protestujících se snažila dostat i na stadion a střetla se s policií. Ta proti nim použila pepřový sprej a gumové projektily.

Podle průzkumu veřejného mínění 75 procent Brazilců demonstranty podporuje. Průzkumu, který si nechal vypracovat časopis Epoca, se zúčastnilo přes tisíc respondentů: 77 procent dotazovaných protesty podporuje, protože jim vadí cena a kvalita veřejné dopravy. Vládě rovněž vytýkají korupci, která podle nich zemi doslova ovládla.

Video V Brazílii pokračují protesty
video

V Brazílii pokračují protesty