Demonstranti se domnívají, že nový zákon je „šitý na míru“ politikům a dalším vysoce postaveným lidem, které bude mnohem těžší za jejich zločiny poslat za mříže. Policie v Belo Horizonte použila proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily. Při střetech bylo zraněno 15 lidí, informovala stanice BBC.
Hlasy nespokojených Brazilců:
- Důchodkyně María Luiza Hauschová: „Ten zákon ještě víc upevní všechny nemravnosti, které v naší zemi existují.“
- Studentka Camila Andradová: „Brazílie se musí polepšit, nejen s tím zákonem, ale i s přístupem k politikům. Pletou se do všeho a vypadá to tu jak v cirkuse.“
- Brazilka Deborah z Francie: „Chvilku to trvalo, ale lidé už dali najevo, jak moc jim vadí korupce. Brazílie má všechno, aby na tom byla líp než nejbohatší země, ale není. A je to proto, že spousta peněz jde bůhvíkam.“
Prezidentka Rousseffová chce naslouchat hlasům ulice
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prolomila dlouhé mlčení a v pátek vystoupila s televizním projevem. V něm slíbila obnovu pořádku v ulicích a odsoudila násilí a vandalství, které protesty v posledních dnech provázely. Zároveň zopakovala závazek své vlády podporovat sociální změny a řekla, že i ona má za povinnost naslouchat hlasům ulice a vést dialog se všemi stranami.
Počty lidí v ulicích po jejím vystoupení poněkud poklesly, neboť některé skupiny organizující protesty nejsou zcela jednotné v tom, zda v demonstracích pokračovat. Například někteří členové hnutí Passe Livre, které stálo za začátkem protestů v Sao Paulu kvůli zdražení veřejné dopravy, vyhlásili na sociálních sítích konec protestů.
Vedení hnutí však vzápětí oznámilo, že bude v akcích pokračovat, a svolalo na dnešek veřejnou debatu o cenách dopravy. „Nechceme zastavit protesty. Nyní pokračujeme v boji za to, aby se neplatilo žádné jízdné,“ napsala skupina na svém facebooku.
Někteří členové skupin organizujících protesty již začali mluvit o vytvoření nové politické strany, která by se postavila tradičním formacím. Ty podle části levicových demonstrantů ztratily legitimitu a nejsou schopny přivést zemi k požadovaným sociálním změnám.
Protesty se konaly i ve městě Salvador na severovýchodě země, kde hrál brazilský národní tým v rámci Poháru FIFA zápas proti Itálii. Pět tisíc demonstrantů se shromáždilo asi pět kilometrů od stadionu a požadovali zejména lepší školství a dopravu. Kritizovali i utrácení v souvislosti s pořádáním fotbalového mistrovství světa v zemi v příštím roce.
Asi tisícovka protestujících se snažila dostat i na stadion a střetla se s policií. Ta proti nim použila pepřový sprej a gumové projektily.
Podle průzkumu veřejného mínění 75 procent Brazilců demonstranty podporuje. Průzkumu, který si nechal vypracovat časopis Epoca, se zúčastnilo přes tisíc respondentů: 77 procent dotazovaných protesty podporuje, protože jim vadí cena a kvalita veřejné dopravy. Vládě rovněž vytýkají korupci, která podle nich zemi doslova ovládla.
