Nejméně 21 lidí zahynulo při výbuších v Iráku

Bagdád - Nejméně 21 věřících zemřelo a dalších asi pět desítek utrpělo zranění při dvou explozích bomb u sunnitských mešit na jihu Bagdádu a ve městě Bákubá. Uvedla to agentura AP s odvoláním na irácké úřady. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Jde o další ze série útoků, které od začátku ramadánu otřásly Irákem. Násilí v zemi trvá již několik měsíců a od počátku dubna si vyžádalo 2 600 životů, což dává důvod k obavám, že je Irák opět na pokraji občanské války. Jen v červenci podle agentury AFP zahynulo více než 330 lidí.

Výbuch bomby u mešity v sunnitské čtvrti Dora na jihu Bagdádu s 16 oběťmi na životech byl nejkrvavějším z dnešních útoků. Dalších pět lidí - čtyři civilisté a jeden policista - zahynulo podle AFP ve vsi u provinčního města Bákubá, když sebevražedný atentátník vyhodil do povětří svůj vůz s trhavinami u stanu, kde se podávalo pohoštění během šíitského pohřbu. A ještě dalších osm lidí přišlo o život během dneška při dalších aktech násilí v různých částech země.

Deset let po invazi do Iráku vedené Spojenými státy jsou atentáty v zemi stále ještě na denním pořádku. Násilí nicméně nedosahuje té míry jako na vrcholu sektářského konfliktu v zemi v letech 2006 až 2008.