Tečky a čárky dnes v Indii zaklepou naposled

Dillí - Indie rozhodla po 163 letech o zrušení telegramů. Kvůli rostoucí oblibě mobilních telefonů a internetu se ukázaly jako ztrátové. Dnes by měla tamní státní telekomunikační společnost BSNL odeslat poslední telegram. Více než miliardová země přitom byla jednou z posledních, která službu využívala ve velkém.

Už i v nejchudších oblastech indického venkova se lidé dozvědí o svatbách, narození potomka či úmrtí častěji prostřednictvím SMS zpráv nebo e-mailem než pomocí Morseovy abecedy. Vlastní mobil má více než 900 tisíc Indů, internet používá 120 milionů lidí, přičemž se očekává, že tato čísla budou stoupat.

Podle indických úřadů jsou telegrafní služby, které provozuje státní telekomunikační gigant BSNL, prodělečné. Vláda, která se sama potýká s ekonomickými problémy a obrovskou chudobou, musela telegramy dotovat v přepočtu více než 60 miliardami korun.

Dny telegramu jsou tak po 163 letech v Indii sečteny. "Provozování služby je moc drahé. Za třicet slov zaplatíte 25 rupií (asi 8 Kč, pozn. red.), SMSka je o dost levnější," tvrdí manažer ústřední telegrafické kanceláře Šamim Akhtar.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Manish Swarup

Až do 90. let minulého století byly kvůli zaostalé telefonní síti telegramy nejrychlejším komunikačním prostředkem. Ještě v roce 1985 si jich Indové poslali kolem 500 tisíc denně. Dnes by jich na poštách napočítali sotva 5 tisíc. Zatímco většina zbývajících telegrafních úředníků dostane práci v rámci telekomunikační společnosti, množství dalších lidí ztratí možnost přivýdělku při neformálním poskytování služeb spojených s telegramy.

„Telegramy byly důležité. Na mnoha místech nefungují mobilní sítě a nemají tam ani pevné linky. Tam byly telegramy potřeba,“ tvrdí zaměstnankyně telegrafického oddělení v Novém Dillí Rotaš Vermová. V dobách největší slávy před 30 lety měla Indie 45 tisíc telegrafních stanic, nyní jich zůstalo jen necelých osm desítek.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Altaf Qadri

Po zažitém zvyku tak zbyla jen nostalgie. „Telegramy jsou v současnosti posílány jen z oficiálních důvodů,“ říká Lata Haritová z dillíského telegrafního úřadu, kde dřív stály na odeslání telegramu fronty, nyní však úřad zeje prázdnotou. „I když jsme to nepoužívali, tak jsme věděli, že to tu je, kdyby bylo potřeba, a že to můžeme použít. Ale technologie jde kupředu,“ uznává jedna ze zákaznic.

I v české společnosti byly telegramy zakořeněné od poloviny 18. století. Služba nakonec skončila před třemi lety, kdy se ukázala jako ztrátová. Telegramy zcela zrušilo Dánsko a Irsko před třiceti lety, v 90. letech zmizely ve Švédsku, pošta neprovozuje telegrafní službu od začátku tohoto století ve Francii nebo v Rakousku. Slovenská pošta telegramy nedoručuje od roku 2007.

Video Konec telegramů v Indii
video

Konec telegramů v Indii