Zpátky v čase: Turisté objevují krásy Francie ze vzducholodě

Paříž - Okolí francouzské metropole má novou atrakci. Zájemci o neobvyklý zážitek se mohou vznést nad tamní zámky a řeky ve vzducholodi. Provozovatelé ujišťují, že stroj je naprosto bezpečný a 12 cestujících v kabině se nemusí ničeho obávat. Moderní technologie katastrofální pád podle nich zcela znemožňují.

Pětasedmdesát metrů dlouhá vzducholoď startuje z malého letiště asi 40 kilometrů od Paříže. Provoz nad hlavním městem je totiž příliš hustý. Nejkratší, půlhodinový let vyjde na víc než šest tisíc korun.

Eiffelova věž, v jejíž třísetmetrové výšce se moderní zeppelin pohybuje, vytváří majestátní pozadí vyhlídkových letů. Majitel společnosti je ale přesvědčený, že by vzducholodě našly užití i přímo nad městem. „Mohou plnit hlídkové nebo vědecké mise. Nebo mise spojené s klimatem a počasím,“ myslí si šéf společnosti Airship Paris Eric Lopez.

Zeppelin se vrací. Zatím pro turisty
Zeppelin se vrací. Zatím pro turisty

Zatím se ale firma snaží aspoň přesvědčit turisty, aby překonali strach z letu. „Tohle plavidlo je patrně nejbezpečnější ze všech, protože je plněné heliem a to je naprosto nehořlavý plyn,“ ujišťuje pilotka Catherine Boardová.

Vzducholoď vyrábí německá firma Zeppelin. Tedy ta, která v roce 1937 na víc než půl století pohřbila spolu s 35 oběťmi tragického požáru plavidla Hindenburg i další vývoj vzducholodí.

V roce 1993 ale vzducholodě pod stejným jménem vstaly z popela. Uvažuje se o jejich využití v armádě nebo třeba i při přepravě těžkých nákladů dřeva. Zatím v nich ale brázdí nebe hlavně ti, kdo mají chuť zařadit zpátečku v čase.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila