Shromažďování dat bude dál pokračovat, varují americká média

Washington - Americký prezident Barack Obama sice oznámil, že plánuje změnit systém dostupnosti informací od americké rozvědky, podle amerických médií ale shromažďování obrovských objemů osobních dat bude dál nerušeně pokračovat. Obama včera také oznámil, že stav lidských práv v Rusku a kauza Edwarda Snowdena přiměly Washington učinit pauzu v rozvoji vztahů s Ruskem. Právě tato slova ale Moskva považuje za „protiamerickou rétoriku“ a vyvolala v ní údiv.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

Reformy, které chce americký prezident v systému dostupnosti informací zavést, podle The New York Times na samotném faktu špehování nic nezmění. Americká rozvědka tak bude nadále shromažďovat data, která pro boj s terorismem nejsou relevantní. Pokud navíc slibovaná opatření zůstanou skryta očím veřejnosti, pak bude podle amerického listu nemožné zjistit, zda jde o skutečnou změnu.

Moskva: Amerika si začala

Na včerejší prohlášení Obamy, že se ruský prezident uchyluje k protiamerické rétorice a ke stereotypům studené války, dnes reagoval i Kreml. Podle šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexeje Puškova to nebylo Rusko, kdo vyvolal nynější konfliktní situaci ve vztazích s USA. Protiruskou kampaň podle něj vede naopak Washington. „Spojené státy za posledního půldruhého roku podnikly celou řadu protiruských akcí,“ dodal Puškov.

Vladimir Putin
Zdroj: AP Photo
Autor: RIA Novosti, Alexei Nikolsky

Průhlednější tajné služby? Obama slibuje revoluci v dostupnosti dat

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že jeho novým cílem je poskytovat víc informací o  přísně utajovaných programech vlády. Právě ty se staly zdrojem dosud největší kritiky, která na Obamu padla za dobu jeho působení v Bílém domě. „Nařídil jsem zpravodajcům, aby zveřejnili tolik informací o všech těchto programech, kolik jen bude možné. Už dřív jsme odtajnili bezprecedentní informace o Národní agentuře pro bezpečnost, ale můžeme jít ještě dál,“ uvedl Obama.

Zpravodajské aktivity by odteď měl prověřit nezávislý tým expertů. U speciálního soudu má zároveň působit zmocněnec, který bude činnost Národní agentury pro bezpečnost kontrolovat. Americký prezident prý chtěl celý systém reformovat ještě předtím, než informace pustil do světa bývalý pracovník rozvědky Edward Snowden. „Tento program je důležitým nástrojem k odhalení plánů teroristů, nedovoluje vládě poslouchat telefonáty bez soudního povolení. Ale vzhledem k rozsahu tohoto programu chápu ty, kteří se bojí, že může dojít k jeho zneužití,“ dodal.

Jedním z takových programů je například PRISM, o kterém se svět dozvěděl přes bývalého zaměstnance CIA Edwarda Snowdena. „Pokud věří, že udělal správnou věc, tak se může jako každý Američan vrátit do Spojených států, předstoupit před soud a obhájit se,“ reagoval Obama.

Obama přitom tvrdí, že pokud by chtěl Snowden informaci o sledování internetu a telefonní komunikace americkou rozvědkou zveřejnit, měl k tomu prostor a byl by prý pod ochranou. Teď je ale Snowden v Rusku a i kvůli dočasnému azylu se dostaly vztahy Washingtonu a Moskvy na bod mrazu. A Obama zrušil plánovanou zářijovou schůzku s Putinem. „V našem rozhodnutí neúčastnit se schůzky nešlo jen o pana Snowdena. Jde o to, že v mnoha věcech, ve kterých věříme, že se můžeme posunout, stojí Rusko na místě,“ uvedl americký prezident.

Podle Obamy stojí za ochlazením postoje k Rusku i rozdílný názor na situaci v Sýrii nebo dodržování lidských práv. Kritizoval například kontroverzní zákon zaměřený proti gayům. Že by kvůli němu ale Američané odmítli účast na olympiádě v Soči, odmítá.

Obama teď bude hledat v Kongresu podporu pro alespoň část svých plánů. Zejména republikánští zákonodárci ale s omezováním pravomocí zpravodajských složek nesouhlasí. I Ohlášení těchto kroků ale vidí americká média jako vítězství Snowdenových podporovatelů, kteří po větší regulaci rozvědek hlasitě volají.

Video Obama chce veřejnost více informovat o práci tajných služeb
video

Obama chce veřejnost více informovat o práci tajných služeb