Odposlechy v Británii: Proces s Brooksovou a Coulsonem zahájen

Londýn – Dlouho očekávaný proces s někdejšími šéfredaktory britského bulvárního nedělníku News of the World Rebekou Brooksovou a Andym Coulsonem začal v Londýně výběrem členů poroty. Soudní líčení by mělo trvat řadu měsíců. Soud oživuje skandál kolem telefonních odposlechů, který před dvěma lety otřásl britskou politickou a mediální scénou. Aféra oslabila majitele listu Ruperta Murdocha a připravila horké chvilky i britskému premiérovi Davidu Cameronovi, protože Coulson byl jeho mluvčím.

Brooksová i Coulson byli v letech 2000 až 2007 postupně šéfredaktory News of the World. Zatímco Coulson se stal Cameronovým mluvčím, Brooksová postoupila do čela společnosti News International sdružující Murdochovy britské listy. Oba ze svých funkcí museli kvůli aféře odejít - Coulson v lednu 2011, Brooksová v létě téhož roku.

Aféra začala v roce 2005 odhalením odposlechů hlasových schránek členů královské rodiny. O dva roky později kvůli tomu šel do vězení tehdejší královský reportér News of the World Clive Goodman. Pak se během let objevovala především v listu The Guardian další odhalení. Naplno však skandál propukl až v červenci 2011, kdy se ukázalo, že News of the World nechal odposlouchávat hlasovou schránku unesené a posléze zavražděné třináctileté dívky Milly Dowlerové. Murdoch potom nechal list News of the World po více než 100 letech existence uzavřít.

Andy Coulson
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kirsty Wigglesworth