Počet imigrantů, převážně z Polska, mnohonásobně překročil odhady britské vlády a imigrace se pro Brity stala zejména po nástupu krize ožehavým vnitropolitickým tématem. Strawovy výroky v listě Lancashire Telegraph následují poté, co další exministr vnitra David Blunkett vyzval k lepší integraci romských přistěhovalců, jinak prý hrozí v některých oblastech násilné nepokoje.
„Jednou spektakulární chybou, na níž jsem se podílel (ne sám), bylo zrušení přechodných restrikcí pro východoevropské státy (…) Jiné členské země, především Německo a Francie, se rozhodly držet pravidla, které u nich přistěhovalcům z nových zemí bránilo pracovat až do roku 2011. My jsme si ale mysleli, že pro Británii bude dobré, když sem ti lidé přijdou a budou tu pracovat od roku 2004,“ napsal Straw.
„Důkladný výzkum ministerstva vnitra ukazoval, že dopady budou 'relativně malé', mezi 5 000 až 13 000 přistěhovalci ročně až do roku 2010. Ukázalo se ale, že tyto odhady byly bezcenné. Počet přistěhovalců dosáhl na svém vrcholu v roce 2010 čtvrt milionu. Hodně lidí se zahanbeně červenalo, včetně mne,“ dodal Straw, který je poslancem v severoanglickém hrabství Lancashire, kde je řada přistěhovalců z postkomunisitických zemí.
Straw připomněl nedávnou studii, podle níž přistěhovalci za posledních deset let více zaplatili v Británii na daních, než dostali na sociálních a dalších dávkách. „Díky tomu se cítím poněkud lépe, pokud jde o tento dobře míněný krok, který jsme zpackali,“ uvedl Straw. Jeho někdejší šéf, expremiér Tony Blair, loni v červnu v televizním rozhovoru naopak prohlásil, že otevření Británie chyba nebyla.
Blunkett: Musíme změnit jednání a kulturu přicházející romské komunity
Strawův nástupce na ministerstvu vnitra David Blunkett v úterý řekl BBC, že napětí mezi místními lidmi a romskými přistěhovalci může přerůst do násilných nepokojů, pokud se nezlepší integrace romských přistěhovalců. „Musíme změnit jednání a kulturu přicházející romské komunity, protože jinak dojde k explozi. Všichni to víme,“ řekl s tím, že romské skupiny ze Slovenska, které se usadily v oblasti Page Hall v Sheffieldu, se chovají, jako kdyby žily v lese.
„Musíme jim důrazně říkat, že nežijí v zanedbané vesnici nebo v lese (…) Již tam nejste, jste tady - a musíte se přizpůsobit našim standardům a našemu jednání. Pokud to uděláte, budete vítáni a lidé vás budou podporovat,“ řekl Blunkett stanici BBC Radio Sheffield. Exministr dal najevo obavy, že by se mohly opakovat rasové nepokoje, které postihly severoanglická města v roce 2001. Tehdy se v Bradfordu a dalších městech střetly skupiny asijských a bílých mladíků.
Velká Británie je jednou z nejpopulárnějších destinací pro migranty hledající práci. Tamní zákonodárci plánují od příštího roku ještě více zpřístupnit trh práce tím, že rozšíří práva přistěhovalců z Rumunska a Bulharska. Ti už k žádosti o zaměstnaní nebudou potřebovat víza. Někteří lobbisté ale krok vlády kritizují - podle nich do země přijde každý rok až 50 tisíc lidí.
