Otevřít zemi lidem z nových zemí EU byla podle britského exministra chyba

Londýn - Otevřít Británii po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí Evropské unie byla „spektakulární chyba“, tvrdí bývalý britský ministr vnitra Jack Straw. Labouristická vláda tehdy umožnila občanům deseti nových členských zemí, včetně ČR a Slovenska, pracovat v Británii bez omezení. Stejně se tehdy zachovaly jen Irsko a Švédsko, zatímco Německo a Rakousko se naopak takovému kroku co nejdéle bránily.

Počet imigrantů, převážně z Polska, mnohonásobně překročil odhady britské vlády a imigrace se pro Brity stala zejména po nástupu krize ožehavým vnitropolitickým tématem. Strawovy výroky v listě Lancashire Telegraph následují poté, co další exministr vnitra David Blunkett vyzval k lepší integraci romských přistěhovalců, jinak prý hrozí v některých oblastech násilné nepokoje.

„Jednou spektakulární chybou, na níž jsem se podílel (ne sám), bylo zrušení přechodných restrikcí pro východoevropské státy (…) Jiné členské země, především Německo a Francie, se rozhodly držet pravidla, které u nich přistěhovalcům z nových zemí bránilo pracovat až do roku 2011. My jsme si ale mysleli, že pro Británii bude dobré, když sem ti lidé přijdou a budou tu pracovat od roku 2004,“ napsal Straw.

„Důkladný výzkum ministerstva vnitra ukazoval, že dopady budou 'relativně malé', mezi 5 000 až 13 000 přistěhovalci ročně až do roku 2010. Ukázalo se ale, že tyto odhady byly bezcenné. Počet přistěhovalců dosáhl na svém vrcholu v roce 2010 čtvrt milionu. Hodně lidí se zahanbeně červenalo, včetně mne,“ dodal Straw, který je poslancem v severoanglickém hrabství Lancashire, kde je řada přistěhovalců z postkomunisitických zemí.

Straw připomněl nedávnou studii, podle níž přistěhovalci za posledních deset let více zaplatili v Británii na daních, než dostali na sociálních a dalších dávkách. „Díky tomu se cítím poněkud lépe, pokud jde o tento dobře míněný krok, který jsme zpackali,“ uvedl Straw. Jeho někdejší šéf, expremiér Tony Blair, loni v červnu v televizním rozhovoru naopak prohlásil, že otevření Británie chyba nebyla.

Blunkett: Musíme změnit jednání a kulturu přicházející romské komunity

Strawův nástupce na ministerstvu vnitra David Blunkett v úterý řekl BBC, že napětí mezi místními lidmi a romskými přistěhovalci může přerůst do násilných nepokojů, pokud se nezlepší integrace romských přistěhovalců. „Musíme změnit jednání a kulturu přicházející romské komunity, protože jinak dojde k explozi. Všichni to víme,“ řekl s tím, že romské skupiny ze Slovenska, které se usadily v oblasti Page Hall v Sheffieldu, se chovají, jako kdyby žily v lese.

„Musíme jim důrazně říkat, že nežijí v zanedbané vesnici nebo v lese (…) Již tam nejste, jste tady - a musíte se přizpůsobit našim standardům a našemu jednání. Pokud to uděláte, budete vítáni a lidé vás budou podporovat,“ řekl Blunkett stanici BBC Radio Sheffield. Exministr dal najevo obavy, že by se mohly opakovat rasové nepokoje, které postihly severoanglická města v roce 2001. Tehdy se v Bradfordu a dalších městech střetly skupiny asijských a bílých mladíků.

Velká Británie je jednou z nejpopulárnějších destinací pro migranty hledající práci. Tamní zákonodárci plánují od příštího roku ještě více zpřístupnit trh práce tím, že rozšíří práva přistěhovalců z Rumunska a Bulharska. Ti už k žádosti o zaměstnaní nebudou potřebovat víza. Někteří lobbisté ale krok vlády kritizují - podle nich do země přijde každý rok až 50 tisíc lidí.

Video Horizont: Britové se bojí rozšiřování volného pracovního trhu
video

Horizont: Britové se bojí rozšiřování volného pracovního trhu