Krejčíř chystal vraždu pražského rivala, tvrdí jihoafrický list

Johannesburg - Kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř, který se před českou justicí skrývá v Jihoafrické republice, se prý v dubnu 2009 chystal odstranit svého pražského (blíže nespecifikovaného) rivala. Podle jihoafrického nedělníku Sunday Times to tvrdí údajný nájemný zabiják, který měl vraždu provést. Akce ale nakonec nevyšla kvůli mimořádným bezpečnostním opatřením v české metropoli spojeným s tehdejší návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy.

Když Krejčíř zjistil, že jeho nepřítele nebylo možné zabít, zuřil, tvrdí údajný nájemný vrah. Média ho označují jako Jihoafričana řeckého původu, který výpověď s doznáním podepsal ve Španělsku. Střelec uvedl, že Obamova ochranka byla po celé Praze a že zbraň s tlumičem, kterou k vykonání vraždy dostal, nefungovala.

Portál news24.com připomněl, že počet zabitých kolem Krejčíře neustále roste. Jihoafrická média vypočítala nejméně deset vražd jeho spolupracovníků i nepřátel. V úterý pak při výbuchu bomby v Krejčířově směnárně na johannesburském předměstí Bedfordview zahynuli další dva jeho blízcí známí, jedním z mrtvých byl Čech Jan Charvát, který před českou justicí rovněž uprchl.

Policie prozatím nezveřejnila motiv bombového útoku a ani Krejčíř okolnosti neobjasnil, když prohlásil, že netuší, kdo by za tímto činem mohl stát. Jihoafrická média nicméně spekulují, že by mohlo jít o boj o moc mezi Krejčířem a kapskou drogovou mafií.

Radovan Krejčíř
Zdroj: ČTK/PR/
Autor: Werner Beukes/SAPA

Jihoafrická média si všímají také toho, že policie v případu kolem Krejčíře začala po výbuchu jednat „viditelněji“ než dosud. V pátek mu úřady kvůli údajnému krácení daní obstavily majetek a ve čtvrtek elitní policejní jednotka Hawks (Jestřábi) kvůli daňovým deliktům zadržela jeho finančníka Ivana Savova, který by měl v pondělí předstoupit před soud.

Vsazení Bulhara Savova do vazby je podle jihoafrické policie tak trochu dílem náhody. Policie totiž využila příležitosti a Bulhara Savova zadržela na místě výbuchu. „Nevím, jak to nazvat - příhodné podmínky nebo štěstí - že tam byl a že jsme ho zrovna začali hledat,“ prohlásil mluvčí Jestřábů Paul Ramaloko. Vysvětlil, že souvisí se zpronevěrou deseti milionů randů (zhruba 20 milionů korun). Policie se tímto případem začala zabývat v únoru, ale Savova až do jeho zadržení nevyslechla.

Výbuch před Krejčířovým obchodem
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Themba Hadebe

Podle Ramaloka Savovův případ vůbec nesouvisí s „podsvětím a s Radovanem“. Údajně stál za defraudací milionů v mezinárodní bezpečností společnosti G4S. Tuto agenturu v současné době policie vyšetřuje také kvůli jejímu přístupu k vězňům v nápravném středisku Mangaung, neboť jim prý proti jejich vůli aplikovala injekce a používala elektrošoky.

Savov ale také podle všeho řídí společnost Groep Twee Beleggings, kterou Krejčíř zaregistroval na svou ženu Kateřinu a která kontroverznímu Čechovi prý slouží k přesunu peněz a vlastní Scara Technologies. Obě firmy jihoafrický berní úřad (SARS) obstavil v rámci postupu proti Krejčířovým finančním aktivitám. Pod kontrolou kurátora je nyní 14 společností, jedenáct aut a také Krejčířova rezidence v Bedfordview.

Video Vstup Jiřího Hynka
video

Vstup Jiřího Hynka