Ukrajinská armáda by proti Rusům neměla šanci

Praha – Ubránit Krym vlastními silami je pro Ukrajince skoro nemožné. Jejich posádky na poloostrově jsou obklíčené, nebo je obsadili cizí vojáci. Rozložení sil navíc hovoří v neprospěch Kyjeva. Moskva má 6,5krát víc vojáků, 6krát víc bojových letadel a dokonce 10krát víc bojových plavidel.

Ukrajinská armáda je mnohem menší než ta ruská. Tento nepoměr ještě posiluje fakt, že obranné síly Ukrajiny jsou hůře připravené – veškerá jejich technika totiž zůstává ve skladech. Pokud by se tedy Moskva rozhodla obsadit jih a východ Ukrajiny, stěží ji někdo zastaví. Kyjev je sice partnerem NATO, ale nikoliv členem. Na záruku vojenské pomoci tak nemůže spoléhat.

„Ruská i ukrajinská armáda jsou v procesu transformace, který má několik fází. To znamená, že obě armády jsou poloprofesionální. Žádná z nich ještě nemá plně profesionální stav. Dochází taky k početní redukci. Ještě před dvěma roky byl cílový stav ruské armády milion vojáků, dnes je to 850 tisíc. Ukrajinská armáda před dvěma lety uváděla počet 300 tisíc vojáků, dnes má nějakých 130 tisíc,“ popsal aktuální stav vojenský analytik Martin Koller.

Srovnání výzbroje ukrajinské a ruské armády
Zdroj: ČT24/International Institute for Strategic Studies

Rusko na rozdíl od Ukrajiny v době vlády prezidenta Vladimira Putina investovalo do modernizace svých ozbrojených sil miliardy dolarů. „Ruská armáda je velmi mobilní, má několik výsadkových divizí. Musí totiž chránit velký prostor – na rozdíl od Ukrajinců. Díky ministru obrany Sergeji Šojgu je ruská armáda patrně v lepší kondici než ukrajinská, která doplatila na ekonomické problémy,“ podotkl Koller.

Také bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý je přesvědčen, že případný vojenský střet s ruskou armádou by byl pro Ukrajinu katastrofální. „Ukrajinci mají zbraně a techniku z doby Sovětského svazu, zbavili se de facto všech strategických zbraní,“ tvrdí penzionovaný generál. Na Krymu by podle něj významnou roli hrála i černomořská flotila, proti které je „ukrajinské loďstvo skutečně jenom hračkou“ (čtěte víc).

Ukrajina je mimo jiné signatářem mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1968, čímž se formálně zřekla statutu jaderného státu. Někdejší ukrajinský prezident Leonid Kučma ji podepsal na podzim roku 1994. Svůj podpis Ukrajina podmiňovala bezpečnostními zárukami. K těm se zavázali prezidenti Ruska a USA Boris Jelcin a Bill Clinton a britský premiér John Major mezinárodní smlouvou nazývanou Budapešťské memorandum, které zaručuje zákaz použití síly proti ukrajinské celistvosti. 

ČT24.cz o ukrajinsko-ruské roztržce

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němci hlasují v předčasných parlamentních volbách

V Německu se v osm hodin ráno otevřely volební místnosti. Voliči určí nové složení Spolkového sněmu a rozhodnou, kdo povede zemi v příštích čtyřech letech. Průzkumy favorizují opoziční konzervativní koalici CDU/CSU. Němci mohou hlasovat až do šesté hodiny večer.
08:00Aktualizovánopřed 51 mminutami

Izrael poprvé za dvacet let poslal tanky na Západní břeh

Izraelská armáda rozšiřuje protiteroristickou operaci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Do Džanínu, považovaného za baštu palestinských teroristů, míří izraelské tanky. Ministr obrany Jisra'el Kac navíc nařídil vojákům, aby zůstali ve třech vylidněných uprchlických táborech. Na čtyřicet tisíc Palestinců se tak nemůže vrátit.
11:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael propustí vězně, až dostane záruky o předání dalších rukojmí

Izrael propustí palestinské vězně, kteří se měli dostat na svobodu v sobotu, až dostane záruky, že teroristické hnutí Hamás předá další rukojmí, uvedla podle agentur kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. V rámci dohody o příměří měl Jeruzalém po sobotním předání šesti unesených propustit na šest stovek vězňů, což se nestalo. Hamás rozhodnutí odsoudil.
06:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko na Ukrajinu vyslalo rekordní počet dronů, hlásí Kyjev

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině 267 dronů, nejvíce od začátku plnohodnotné ruské invaze 24. února 2022. Podle agentury AFP to uvedl mluvčí ukrajinského vojenského letectva Jurij Ignat.
09:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Aprílové počasí v únoru. V USA něco takového nezažili desítky let

Konec letošní klimatologické zimy na severní polokouli přináší značné výkyvy teplot, kdy se zima zdánlivě snaží dokázat, že má ještě hodně sil. V některých oblastech proniká studený vzduch z polárních oblastí daleko na jih do subtropů, jinde se naopak subtropický vzduch dostává až do polárních oblastí.
před 4 hhodinami

Kennedy uvažuje o změnách v očkování

Nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší dlouhodobě kritizuje očkování. A právě vůči vakcínám se vymezuje i ve své funkci – a to jak verbálně, tak i prvními praktickými kroky.
před 5 hhodinami

Útok nožem na východě Francie si vyžádal oběť a raněné

Jeden člověk přišel o život a dva městští strážníci utrpěli vážná zranění při útoku nožem v Mylhúzách na východě Francie. Sedmatřicetiletý podezřelý z útoku, který se stal při demonstraci, byl zařazen do databáze zaměřené na prevenci radikalizace a terorismu, napsala agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. Prezident Emmanuel Macron pak jednoznačně hovořil o islamistickém teroristickém útoku, podle ministra vnitra Bruna Retailleaua však roli sehrálo zřejmě i špatné duševní zdraví útočníka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Dle ukrajinských zdrojů Kyjev a Washington v sobotu smlouvu nepodepíší, protože je potřeba dopracovat řadu detailů. Elon Musk, jehož společnosti SpaceX Starlink patří, ale zprávu Reuters popřel na své sociální síti. Americký prezident Donald Trump pak večer SEČ prohlásil, že dohoda je blízko.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...