Chtěl jsem Reevu chránit, plakal dnes Pistorius u soudu

Pretoria – Obhajovací řeč plnou emocí dnes před jihoafrickým soudem poprvé od zahájení procesu přednesl jihoafrický paralympionik Oscar Pistorius. Ten loni v únoru zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou – podle jeho verze šlo o omyl, podle obžaloby o úkladnou vraždu. Handicapovaný 27letý atlet se dnes ve svém projevu omluvil zlomeným hlasem Reevině matce June a zdůraznil, že smrt jeho partnerky mu způsobila bezesné noci a noční můry. Bude-li uznán vinným, může mu hrozit až doživotí.

Video Obhajovací řeč Oscara Pistoriuse byla plná emocí
video

Obhajovací řeč Oscara Pistoriuse byla plná emocí

Obhajovací řeč Oscara Pistoriuse byla plná emocí

7.4. 14:45

Pistorius poprvé svědčil u soudu

Pistorius se omluvil matce své zabité přítelkyně

Pistorius zastřelil Reevu Steenkampovou loni 14. února ve svém domě v Pretorii, když po ní vypálil skrz dveře, zatímco byla na toaletě. Tvrdí, že si ji v noci spletl se zlodějem. „Prostě jsem se snažil Reevu chránit,“ zdůraznil dnes. „Bojím se usnout. Mám strašlivé noční můry ohledně toho, co se oné noci stalo. Cítím pach krve a budím se hrůzou,“ řekl s pláčem Pistorius, který údajně od zabití Reevy polyká antidepresiva a prášky na spaní. V řeči v 17. den procesu pak také připomněl svou sportovní kariéru a získané medaile. Prohlásil také, že už nikdy nechce vzít do rukou zbraň. Reevina matka June, která byla v soudní síni přítomna, vyslechla řeč s kamennou tváří. Podle soudních pravidel vypovídal Pistorius mimo záběr kamer.

Oscar Pistorius se omlouvá June Steenkampové:

Proces s Oscarem Pistoriusem - den sedmnáctý„Neumím si ani představit tu bolest, zármutek a prázdnotu, které jsem způsobil vám a vaší rodině. Snažil jsem se prostě Reevu chránit.“


Beznohý atlet ve své řeči neopomněl připomenout své těžké dětství s handicapem a strach, který prožíval v Jihoafrické republice, kde panuje vysoká kriminalita. „Když jsme vyrůstali, byli jsme vystaveni zločinu - ať už to byla vloupání do domu, nebo přepadení a únosy. Mnoho členů mé rodiny se stalo obětí vloupání nebo násilných trestných činů,“ prohlásil. Po skončení řeči vypadal vyčerpaně a padl do náruče své sestry Aimee.

Média proces intenzivně sledují právě kvůli Pistoriusovi, který bojem proti svému osudu inspiroval miliony lidí na celém světě. O nohy přišel v útlém dětství kvůli postižení. Na protézách nechodil, ale rovnou běhal. Vítězil a chtěl porážet i zdravé sprintery. Je první paralympijský sportovec, který těm zdravým směle konkuroval i na olympijských hrách. 

Dnes rovněž vypovídal u soudu jako svědek forenzní expert Jan Botha. Konstatoval, že první střela zasáhla Steenkampovou do boku, druhá do pravé ruky, třetí do levé ruky a čtvrtá do hlavy. „Myslím, že zemřela krátce po zásahu,“ konstatoval. V době, kdy Pistorius střílel, musela oběť podle Bothy stát. Poprvé také byly u soudu ukázány snímky Reeviných zranění. Při Bothově výpovědi Pistorius zvracel.

Co tvrdí obhajoba:
Pistorius se domníval, že je v domě zloděj. Vstal z postele, ani si nestihl nasadit protézy, došel k toaletě a přes zavřené dveře několikrát vystřelil. Vrátil se do ložnice, a když zjistil, že Reeva neleží v posteli a že za dveřmi toalety by mohla být právě ona, nasadil si protézy, vrátil se ke dveřím a pokusil se je vyrazit kriketovou pálkou.

Co tvrdí obžaloba:
Pistorius se se svou přítelkyní pohádal a marně se za ní dobýval kriketovou pálkou na toaletu, kde se před ním zamkla. Poté ji chladnokrevně zastřelil.


June Steenkampová vyslechla Pistoriusovu řeč s kamennou tváří
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: THEMA HADEBE

Rekonstrukce osudné noci podle Oscara Pistoriuse:

Pistorius je obžalován nejen z vraždy, ale i z nelegálního držení zbraní. Liboval si v nich a měl je vždy po ruce, což dosvědčila i jeho bývalá přítelkyně Samantha Taylorová. Přitížila mu i výpověď kamaráda, podle něhož měl Pistorius horkou hlavu a pro výstřel nešel daleko. Rovněž jeho sousedé vypovídali, že slyšeli nejprve zoufalý ženský křik a teprve následně výstřely.

Podle jihoafrických zákonů může člověk použít střelnou zbraň k sebeobraně pouze tehdy, je-li bezprostředně ohrožen jeho život. Proces s Pistoriusem pokračuje osmnáctým dnem v úterý.