Mubarak dostal tři roky za zpronevěru

Káhira – Egyptský soud odsoudil bývalého prezidenta Husního Mubaraka ke třem letům vězení za zpronevěru více než 13 milionů eur z rozpočtu prezidentských paláců. Ve stejném případě byli souzeni i Mubarakovi dva synové Gamál a Alá - oba dostali čtyřletý trest.

 

Bezprostředně po vynesení verdiktu nebylo jasné, zda se odsouzení odvolají. Není také zřejmé, zda se do uloženého trestu započte doba, kterou již strávili ve vězení. Nejasnosti panují i ohledně toho, zda se Mubarak vrátí do vězení, či bude nadále ve vojenské nemocnici.

Proces kvůli zneužití veřejných peněz byl loni v srpnu přerušen a případ byl vrácen prokurátorovi, který do kauzy zahrnul další čtyři obviněné. Soud poté pokračoval až letos v únoru.

Odsouzení podle soudu zneužili veřejné prostředky určené na rekonstrukci prezidentských paláců. Peníze totiž používali k vylepšení svých soukromých rezidencí. Soud kromě trestu vězení uložil i pokutu 21,197 milionů egyptských liber (60 milionů Kč) a do státní pokladny musí odsouzení vrátit 125 milionů egyptských liber (353 milionů Kč).

Husní Mubarak byl svržen revolucí začátkem roku 2011 a později byl obviněn i v druhém procesu - za spoluúčast na smrti asi osmi stovek účastníků protivládních protestů. Za vlády islamistického Muslimského bratrstva za to byl v roce 2012 odsouzen na doživotí, avšak odvolací soud rozsudek loni zrušil a nařídil opakování procesu. Nový verdikt v této kauze dosud nebyl vynesen.

Video Mubarak si z veřejných peněz stavěl vlastní paláce
video

Mubarak si z veřejných peněz stavěl vlastní paláce