Thajská armáda ohlásila v televizi státní převrat

Bangkok – Napětí v Thajsku stoupá. Po státním převratu pozastavila armáda platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení, shromažďování a nastolila cenzuru. Vojenský puč má podle armádních špiček nastolit pořádek a zavést politické reformy. Asijskou zemí už sedm měsíců otřásají protivládní protesty.

„S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi,“ prohlásil armádní šéf v televizním přenosu. Mluvčí vojska poté v televizním prohlášení oznámil, že dosavadní premiér Niváttumrong Búnsongpajsan a členové jeho kabinetu se mají hlásit v armádním sídle na severu Bangkoku.

Všechny televize i rozhlas nyní musejí zastavit vysílání běžných programů a vysílat pouze armádní materiály. Nedostupné je i vysílání jinak běžně přístupných velkých zahraničních stanic BBC či CNN. Od 22:00 do 5:00 bude v zemi platit zákaz vycházení. Armáda vyzvala demonstranty, aby se z ulic vrátili domů.

Prakticky všichni provládní demonstranti následně opustili svůj tábor na západním předměstí Bangkoku. Vojáci tam podle agentury Reuters rozháněli protestující střelbou do vzduchu. Podle agentury AP také tisíce protivládních demonstrantů poprvé za uplynulých šest měsíců začaly pokojně vyklízet své ležení nedaleko sídla vlády v centru města. Vojáci prý připravují vozidla, která by demonstranty dopravila do jejich domovů.

„Žádáme veřejnost, aby nepanikařila a vedla dál svůj normální život. Státní úředníci na každém ministerstvu budou dál vykonávat své povinnosti,“ řekl šéf armády Čan-Oča. Zároveň slíbil, že armáda „poskytne ochranu“ cizincům v Thajsku.

Jan Styblík, fotograf a průvodce po Thajsku

„Armáda vyhlásila, že se bude snažit řídit zemi tak, aby ji dovedla k reformám a pak ji předala civilní vládě. Samozřejmě je otázkou, jak dlouho to bude trvat, co si armáda pod tím zklidněním situace představuje a jaké reformy má na mysli. Spousta komentátorů to vidí tak, že sice jde o nedemokratický puč, ale na druhou stranu jde možná o jediný krok k tomu, aby Thajsko nesklouzlo k občanské válce.“

Protesty, jejichž cílem je skoncovat s vlivem před téměř deseti lety svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry na thajskou politiku, trvají už od loňského listopadu a zemřely při nich na tři desítky lidí; dalších zhruba 800 osob bylo zraněno.

Nespokojenci pokračují ve svých akcích i poté, co thajský ústavní soud tento měsíc shledal vinnou ze zneužití moci premiérku Jinglak Šinavatrovou a nařídil jí odstoupit z funkce.

Jinglak Šinavatrová
Zdroj: ČTK/AP/Wason Wanonchakorn

Prozatímní vláda současného premiéra Niváttumronga Búnsongpajsana, v níž mají zásadní vliv Šinavatrovi stoupenci, chce na léto vypsat předčasné volby. Protivládní demonstranti je ale odmítají. Jejich tábor by totiž pravděpodobně prohrál. Demonstranti žádají jmenování neutrálního premiéra.

Armáda, která od zániku absolutní monarchie v roce 1932 provedla v Thajsku jedenáct úspěšných převratů, je obecně vnímána jako vstřícná k demonstrantům.

  • Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR: „Pokud se podíváme na historii Thajska, tak se neděje nic výjimečného. Armáda má u Thajců obrovský respekt. Thajci ji berou jako uklidňující element, a to se také projevuje ve vztahu k turistům a k tomu, jak jsou Thajci připraveni nadále otevřít svou zemi pro turistiku. Jsme připraveni reagovat na případné vyhrocení situace. Ta je nepřehledná hlavně v Bangkoku.“

Hlavní turistická sezona v Thajsku už skončila a české cestovní kanceláře již do země zájezdy nepořádají. Varování českého ministerstva zahraničí se tak týkají zejména individuálních cestujících.

Varování MZV: Cestování do Thajska

Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně varuje před účastí na všech typech masových shromáždění a demonstracích a doporučuje se důsledně řídit pokyny armády, která je nyní zodpovědná za udržení míru a pořádku v zemi.

MZV rovněž doporučuje dbát zvýšené obezřetnosti a informovanosti během pobytu v Thajsku, zejména pak v hlavním městě Bangkoku a v přilehlých provinciích, kde byla na některých místech zřízena vojenská kontrolní stanoviště, která mohou působit zpoždění při pozemní dopravě. Cestující by proto měli počítat s možným zpožděním při svých cestách, což se může týkat i pozemní přepravy z centra Bangkoku na letiště Suvarnabhumi a Dong Muang.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
před 32 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 54 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...