Do kosmu už dostaneme i astronauty, hlásí soukromá firma SpaceX

Los Angeles - Americká soukromá společnost SpaceX představila variantu své vesmírné lodě Dragon, která je určená pro přepravu astronautů. Plavidlo označované jako Dragon V2, tedy verze dva, byl novinářům představen ve čtvrtek večer. SpaceX od roku 2012 vysílá své automatické nákladní lodě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), do dvou až tří let chce uskutečnit první let s lidskou posádkou.

Loď, kterou bude stejně jako první verze Dragona vynášet do kosmu raketa Falcon 9, bude díky vlastním motorům schopná po návratu z kosmu řízeně a měkce přistát na pevnině. Při přistání kabina dosedne na výsuvné vzpěry. „Takhle by kosmické lodě měly v 21. století přistávat,“ řekl zakladatel a šéf firmy Elon Musk. „Umožní to rychlé opětovné využití plavidla.“ Pro případ nouzového přistání nicméně bude Dragon V2 vybaven i padákovým systémem.

Musk ještě před oficiální ceremonií prohlásil, že pilotovaná verze Dragona bude vypadat futuristicky a že bude připomínat „mimozemské plavidlo“. Představená kapsle byla vybavena sedmi křesly pro posádku, kterým dominuje výklopný ovládací panel s dotykovými obrazovkami. Musk při prezentaci upozornil, že všechny klíčové ovládací prvky jsou z bezpečnostních důvodů manuální. Kabina je také vybavena okny.

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk
Zdroj: ČT24

Lodě Dragon mají v budoucnu zajišťovat dopravu astronautů do kosmu. Spojené státy v současné době nemají žádnou loď pro posádku. Zatímco vyřazené americké raketoplány přistávaly jako letadla a sojuzy dosedají na padácích, Dragon V2 je vybaven postranními raketovými motory, které umožní přistání nejen na Zemi, ale také na Měsíci či jakékoli jiné planetě či vesmírném tělese. Zmíněné motory budou mít i bezpečnostní funkci, neboť v případě havárie nosné rakety bude pomocí nich plavidlo schopné se kdykoli během stoupání odpoutat.

Americký úřad pro letectví a vesmír přestal s pilotovanými lety v roce 2011 kvůli penězům. Vsadil přitom na soukromé firmy, což nelibě nese především ruský kosmický výzkum, který Američanům dosud pomáhal. „Rusové si účtují přes 70 milionů dolarů. My nabízíme NASA za astronauta cenu pod 20 milionů dolarů,“ dodal Musk s tím, že jde navíc o cenu při málo častých letech. S nabitým jízdním řádem má cena klesnout až na jednotky milionů. Dragon V2 totiž bude na mnoho použití. Stačí natankovat, provést údržbu a může letět znovu, a to nejen k Mezinárodní vesmírné stanici.

Video Nová vesmírná loď Dragon V2
video

Nová vesmírná loď Dragon V2