Kim poučoval posádku své zrezivělé ponorky

Pchjongjang – Už v roce 1961 byla podle admirálů někdejšího Sovětského svazu zastaralá. Ani to ale nynějšímu severokorejskému vůdci Kim Čung-unovi nezabránilo v tom, aby se v ní svezl a vyslal výstražný vzkaz všem svým nepřátelům. Řeč je o naftové ponorce třídy Romeo, jichž má severokorejské vojsko ve svém arzenálu rovnou dvacet. Kim Čong-un navíc během plavby neváhal udělit posádce pár cenných rad ohledně navigace i přísné bojové pokyny.

Západní experti vytrvale poukazují na to, že chlouba severokorejského vojenského námořnictva by nedokázala potopit žádné nepřátelské plavidlo. Ponorka byla navržena v 50. letech minulého století a Sovětský svaz ji vyráběl jen 48 měsíců, než tento typ nahradily ponorky s jaderným pohonem. Všechny armády na světě se pak ponorek třídy Romeo s jejich hlučným a snadno zachytitelným naftovým motorem vzdaly - s výjimkou severokorejské.

Kdy se plavba notně rezavou ponorkou uskutečnila, korejská tisková agentura neupřesnila. Snímky z ní zveřejnila v pondělí společně se zprávou, podle níž mladý vůdce země oplývající mnoha talenty „učil“ kapitána ponorky, „jak správně navigovat“. Kim Čong-un také vojáky naléhavě vyzval, aby mysleli „jen na boj“ a „uspíšili bojovou připravenost“.

Kim Čong-un na inspekční plavbě v ponorce
Zdroj: wpmedia.news.nationalpost.com

Kterýkoli kapitán ponorky třídy Romeo by si ovšem měl jakékoli nepřátelské akce včas rozmyslet, napsal britský list The Daily Telegraph. Plavidlo má torpéda Jü-4 čínské výroby z 60. let minulého století s dostřelem šest a půl kilometru. Ponorka s jaderným pohonem třídy Los Angeles v americkém vojenském námořnictvu je vybavená raketami Harpoon schopnými potopit plavidlo na vzdálenost 240 kilometrů.

V některých médiích a na internetu se už ovšem objevily spekulace, zda snímky Kim Čong-una v ponorce nejsou jen propagandistickou montáží.

Kim Čong-un na inspekční plavbě v ponorce
Zdroj: ISIFA/AFP/KCNA

Navíc nemají ponorky Romeo prakticky žádnou protiponorkovou ochranu, což znamená, že by se teoreticky mohly pokusit ohrozit nějakou loď, pokud se k ní dostanou dost blízko, ale budou zcela bez šance, jakmile se jakákoli nepřátelská ponorka rozhodne poslat je ke dnu. Přinejmenším jedna severokorejská ponorka k tomu ani nepotřebovala nepřítele - v roce 1985 se jedno z plavidel třídy Romeo potopilo z neznámých příčin při nehodě.