Ukrajinský parlament doporučil prezidentovi Petru Porošenkovi, aby v separatistické Doněcké a Luhanské oblasti, které představují centra povstaleckých aktivit, vyhlásil stanné právo. Porošenko se doposud zavedení stanného práva v neklidných regionech bránil v obavách, aby dále neposílil proruské nálady v oblasti. Naopak se snaží vysvětlovat, že první fáze jeho mírového procesu má být zahájena už v tomto týdnu – konkrétně ukončením bojových akcí armády a uzavřením hranic s Ruskem. V nejbližší době chce také vytvořit koridory pro evakuaci civilního obyvatelstva.
Podle doněckých povstalců přitom Kyjev sliboval zřízení humanitárních koridorů už dávno, ale zůstalo prý vždy jen u slov. S podobným plánem zřídit obousměrný koridor včera přispěchalo Rusko. Kyjev ale ruské návrhy odmítá s argumentem, že do míst bojových operací by se kromě potravin a léků mohla z Ruska dostávat i výzbroj a munice určená proruským radikálům.
Mírový plán prezidenta Porošenka:
- Uzavření hranic s Ruskem
- Vyhlášení dočasného příměří
- Vyhlášení amnestie pro vzbouřence
- Decentralizace státní správy
Klid zbraní a dosažení míru na východě země slíbil Porošenko Ukrajincům už minulý týden. Jeho plány narazily ale na tvrdý odpor východoukrajinských vzbouřenců. Rozpory Kyjeva s povstalci se prohloubily po novém zesílení bojových akcí v Doněcké a Luhanské oblasti, které v sobotu vyústily v sestřelení ukrajinského armádního letadla na luhanském letišti. Desetitýdenní násilnosti si v Luhanské a Doněcké oblasti podle AFP vyžádaly přes 320 mrtvých. Situaci nijak neulehčuje ani uzavření ruských plynovodů na Ukrajinu kvůli sporům o splátky dluhů. (Podrobněji ZDE)
Další silný výbuch dnes otřásl i jiným místem východní Ukrajiny. Exploze plynovodu, kterým proudí plyn do Evropy nikoho nezranila. Podle svědků šlehaly plameny z potrubí do výšky až dvou set metrů. Ukrajinští vyšetřovatelé pracují i s verzí, že výbuch způsobili teroristé. Dodávky plynu do Evropy ale havárie nenaruší. Surovina totiž proudí na západ souběžně i jiným potrubím.