U Libye se zřejmě utopilo přes dvě stě uprchlíků, další mrtví i u Lampedusy

Tripolis - U libyjských břehů možná utonulo více než 250 uprchlíků mířících na lodi do Itálie. Podle libyjských záchranářů těla uvízla v plavidle, které se v pátek potopilo asi kilometr od pevniny. Původně se odhadovalo, že zmizelo zhruba 170 uprchlíků. K další tragédii došlo nedaleko italského ostrova Lampedusa, kde záchranáři objevili nafukovací člun s 18 mrtvými; 73 osob se jim podařilo zachránit. Člun se podle italských médií potopil kvůli problémům s motorem.

„Myslíme si, že pod vodou stále zůstává přes 250 uvízlých těl,“ řekl činitel libyjské pobřežní stráže Muhammad Abdal Latíf. „Když jsme se ponořili do vody, zjistili jsme, že loď je mnohem větší, než jsme si původně mysleli,“ dodal.

Necelé dvě desítky osob se podařilo ze Středozemního moře zachránit, další zhruba dvě desítky mrtvých vyvrhly vlny na pobřeží. Libyjští záchranáři nemají prý dostatek prostředků k operaci na vyzvednutí plavidla z vody.

Neštěstí se stalo v pátek už za úsvitu asi 60 kilometrů východně od metropole Tripolisu. Na potápějící se loď upozornili pobřežní stráž místní obyvatelé. Na záchranu tonoucích vyslaly libyjské úřady jediný člun, protože další nebyly k dispozici.

Itálie prosí Unii o pomoc: Uprchlíci nejsou jenom náš problém

Itálie se s masivním přílivem uprchlíků potýká dlouhodobě. Jen za poslední rok jich k italským břehům připlulo zhruba 116 tisíc. Ministr vnitra Angelino Alfano proto opět vyzval Evropskou unii, aby Itálii s problémem pomohla. „To, že lidé hromadně utíkají před válkou a pronásledováním, není jen problémem Itálie,“ uvedl v deníku Corriere della Serra.

Alfano zároveň varoval, že mezi migranty, kteří přicházejí do Itálie, mohou být i teroristé. „Je nám jasné, že Itálie je vystavena nebezpečí terorismu. Také proto jsme zostřili bezpečností opatření,“ řekl ministr.

/*json*/{"map":{"lat":36.686041276582,"lng":12.6123046875,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":35.532226227703,"lng":12.5244140625,"type":"29","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/