Katalánci si dupli: referendum, i když nezávazné, nakonec bude

Barcelona – Katalánská vláda zřejmě přece jen uspořádá referendum o nezávislosti regionu. Půjde sice o nezávazné, symbolické hlasování, ale se všemi formálními znaky včetně zhruba 20 tisíc dobrovolníků. Podle listu El País to dnes oznámil její předseda Artur Mas. Konat by se mělo v termínu původně plánovaného referenda, které v pondělí Katalánci pod tlakem ústavního soudu odvolali, tedy 9. listopadu.

„Bude to hlasování s volebními místnostmi, urnami a hlasovacími lístky,“ oznámil Mas. Všichni obyvatelé Katalánska starší 16 let se prý budou moci vyjádřit k dalšímu směřování regionu. Výsledky alternativního referenda nebudou prý ale „konečné“. Mas však také zdůraznil, že se katalánská vláda nevzdala myšlenky uspořádání řádného všelidového hlasování. Bude se prý ale konat v pozdějším termínu. 

Španělská vláda požádala ústavní soud o zákaz katalánského referenda. Soudci konání hlasování na konci září prozatím pozastavili. Nyní musí rozhodnout, zda je v souladu s ústavou. Před více než týdnem nasadil ale španělský premiér Mariano Rajoy smířlivější tón, když vyzval katalánské předáky k dialogu o situaci v regionu. Pondělní odvolání referenda dnes však označil za „dobrou zprávu“. 

Volání po nezávislosti sílí mezi Katalánci od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska, kromě jiného odstranil uznání katalánského „národa“. Když Madrid v roce 2012 navíc odmítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodla se regionální vláda uspořádat referendum. 

  • Bohatý region se 7 a půl milionu obyvatel přispívá na zbytek Španělska větší částkou, než sám dostává od centrální vlády. Podobně jako jiné oblasti Španělska má jistou míru autonomie, aktivisté však stále více obviňují Madrid z jejího podrývání.   

Úsilí o katalánský plebiscit, který by měl dopomoci regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, rozvířilo v zemi debatu, zda reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru svobody.