Spojené státy již mají svého koordinátora boje s ebolou

Washington - Americký prezident Barack Obama ustavil funkci koordinátora pro boj s ebolou, do níž jmenoval právníka Ronalda Klaina. Ten vešel ve známost jako personální ředitel úřadů dvou amerických viceprezidentů Al Gorea a Joe Bidena. V současné pozici bude Klain na federální úrovni řídit postup v boji proti šíření eboly v USA. Šéf Bílého domu se přitom nadále domnívá, že uzavření hranic pro cestující z afrických zemí bojujících s touto epidemií by bylo kontraproduktivní.

Epidemii krvácivé horečky, která má především v západní Africe na svědomí už skoro čtyři a půl tisíce životů, nasadili jako téma do kampaně před listopadovými parlamentními volbami v USA demokraté i republkáni.

Obamova vláda čelí rostoucí kritice zákonodárců kvůli způsobu, jakým se snaží zabránit šíření této smrtící a v podstatě nevyléčitelné nemoci v USA, kde se od Liberijce nakaženého ebolou nakazily dvě zdravotní sestry. Šéf Bílého domu ve čtvrtek umožnil povolat vojáky v záloze do americké humanitární kampaně proti ebole v západní Africe.

Video Jmenuje Obama koordinátora pro boj s ebolou?
video

Jmenuje Obama koordinátora pro boj s ebolou?

Jmenuje Obama koordinátora pro boj s ebolou?

09:00 17.10.

Na možný výskyt eboly je připraven i Washington

Vliv eboly na cestovní ruch

Někteří američtí zákonodárci požadují, aby boj proti ebole koordinoval zvláštní pověřenec, a volají po zákazu letů ze západní Afriky. Obama prohlásil, že „filosoficky není proti“ takovému zákazu, pokud by byl tím, co ochrání občany jeho země před zákeřnou nákazou. Odborníci mu prý ale řekli, že zákaz by byl méně účinný než opatření, konkrétně kontroly na letištích, která Američané již zavedli.

Nová opatření proti ebole se mezitím zavádějí jinde v regionu. Jamajka ve čtvrtek zakázala vstup do země cizincům, kteří navštívili Libérii, Guineu a Sierru Leone, kde ebola řádí nejvíc. Kanadské aerolinky Air Canada povolily svým letuškám a stevardům používat jednorázové rukavice.

Video Filip Horký o epidemii eboly
video

Filip Horký o epidemii eboly

Ebolu nasadily do předvolební kampaně obě politické strany v USA

Epidemie eboly výrazně proniká do kampaně před listopadovými parlamentními volbami v USA. Do boje o to, zda se republikánské opozici podaří sebrat demokratům většinu v Senátu, nasadily zákeřnou nemoc obě politické strany. Zatímco republikáni vyčítají Obamovi pomalou reakci na průnik eboly do USA, demokraté varují, že pravicí prosazené rozpočtové škrty znemožňují zdravotnímu systému s ebolou účinně bojovat. Průzkumy veřejného mínění totiž naznačují, že Američané věnují více pozornosti ebole než blížícím se volbám, čehož chtějí využít obě strany.

Skupina šesti republikánských senátorů, které čeká podle průzkumů vyrovnaný boj o obhájení jejich křesel, přišla tento týden s požadavkem na zákaz leteckého spojení USA a trojice západoafrických zemí, v nichž je ebola nejrozšířenější. O zvážení tohoto kroku požádal prezidenta Obamu i republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Republikáni viní Obamovu vládu z pomalé reakce na šíření viru. Navzdory tomu, že zdravotnické úřady nepovažují masové rozšíření nemoci ve Spojených státech za pravděpodobné, politici voliče ujišťují, že jde o chybu druhé strany. Někteří republikánští kandidáti se dokonce pokoušejí spojit epidemii eboly s Obamovou vstřícnou imigrační politikou na mexické hranici.

Demokraté kontrují tím, že za šířením krvácivé horečky po Texasu vidí rozpočtové škrty prosazené v minulých letech republikánskou většinou v dolní komoře Kongresu. Úsporná opatření podle nich omezila například finance pro Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které se v současnosti ocitlo v souvislosti s možnými chybami při ochraně zdravotníků ve středu pozornosti. S Obamovou stranou spojená skupina Agenda Project vyrobila minutový spot nazvaný „Republikánské škrty zabíjejí“, v němž je sestřih řady republikánských politiků prosazujících škrty proložen záběry africké epidemie.

Podle expertů se mohly škrty projevit zejména v opožděném vývoji léčebných prostředků a vakcín proti ebole, s jejichž nedostatkem se nyní USA i svět potýkají. To se však například podle šéfa Národního zdravotního institutu Francise Collinse týká omezení výdajů na výzkum za posledních deset let, kdy byly v parlamentu u moci obě strany.