Zaorálek navštívil Zakarpatsko, tamní krajany ujistil o české podpoře

Užhorod - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Užhorodu na západě Ukrajiny ujistil ve středu večer místní úřady i krajany o české podpoře změnám na Ukrajině, které mají zemi přiblížit
Evropské unii. „Je v českém zájmu, aby Ukrajina byla politicky stabilní, hospodářsky prosperovala a aby byla stabilním partnerem Česka i dalších zemí Evropské unie,“ prohlásil Zaorálek. Ve středu rovněž v Užhorodu otevřel honorární konzulát pro potřeby českých turistů i podnikatelů.

Představitelky místních krajanů, jichž v Zakarpatsku žije asi osm stovek, se při schůzce s ministrem Zaorálkem, velvyslancem na Ukrajině Ivanem Počuchem a generálním konzulem ve Lvovu Miroslavem Klímou zajímaly hlavně o možnosti výuky češtiny a o podporu spolkových aktivit, například při pořízení českých krojů, nahrazování porouchaných počítačů či při řešení problémů s pronájmem spolkových kanceláří.

„My jako velvyslanectví často jen tlumočíme krajanům rozhodnutí jiných úřadů, například ministerstva vnitra o zamítnutí trvalého pobytu,“ upozornil velvyslanec Počuch a apeloval na předsedkyně spolků a další aktivisty, aby krajanům vysvětlovaly opatření, která mají usnadnit vydávání krátkodobých i dlouhodobých víz, jakož i trvalých pobytů v ČR. „Jde o to, aby krajané věděli, jaké jsou možnosti. Kolikrát, když se jim řekne, co je zapotřebí, tak to pochopí, že se jim nevyhovělo. Krajané mají dveře otevřené,“ ujistil velvyslanec.

Čeští krajané na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Počuch nedávno čelil důrazné kritice prezidenta Miloše Zemana ohledně údajného přehlížení požadavků krajanů. Podle Počucha se však stává zejména v případě krajanů z malých vsí, že jsou s to ujet 600 kilometrů na zastupitelský úřad, tam ve frontě čekatelů cosi zaslechnou a - aniž si informaci ověří - otočí se a jedou zpět domů. Nevyužijí tak prý ani přednostního práva na vyřízení svých záležitostí, pokud se prokážou doklady o českém původu.
 
„Potom příběhy (o přehlížených krajanech) žijí svým životem,“ povzdychl si diplomat a ujistil, že pokud někdo z jeho podřízených krajanovi neoprávněně nevyhoví, vystaví se nebezpečí postihu osobně přímo od šéfa zastupitelského úřadu.
 
Ministr zahraničí debatoval se studenty a kvitoval účinnost protiruských sankcí

Tvrdá slova z úst Lubomíra Zaorálka zazněla během ministrova setkání se studenty univerzity v Užhorodu směrem k ruskému angažmá v ukrajinské krizi. „Země, která má křeslo v Radě bezpečnosti OSN, porušila základní pravidla hry. To, co se stalo na Ukrajině, ohrožuje pořádek světa,“ prohlásil šéf české diplomacie na adresu Ruska. Otázka podle něj zní, zda je Západ s to vytvořit koalici, která by této situaci dokázala čelit, jinak by poválečné uspořádání mohlo být rozmetáno.

Video Ministr Zaorálek se setkal s krajany v Užhorodu
video

Ministr Zaorálek se setkal s krajany v Užhorodu

Ministr Zaorálek se setkal s krajany v Užhorodu

Komentář Miroslava Karase k povolebnímu dění na Ukrajině

Zaorálek se také dotknul efektivity sankcí uvalených na Putinův režim. „Jsem přesvědčen, že sankce se ukázaly účinné a silné. Rusko čelí vážnému zpomalení své ekonomiky, je odříznuto od finančního trhu a chápe, kam povede další pokračování. Dohody s Čínou nejsou pro Rusko vůbec tak výhodné, jak tvrdí. Tlak na Rusko funguje a jde o to, abychom v něm vytrvali,“ zdůraznil ministr.
 
Současně upozornil na evropské naděje, aby nedávné volby vedly k vytvoření nové politické elity na Ukrajině a aby nové naděje zase neskončily dalším rozčarováním. „V Evropě nebude stabilita, dokud nedokážete vyřešit krizi na východě Ukrajiny,“ upozornil ministr a připomněl, že Česku na úspěchu změn na Ukrajině záleží i proto, že v ČR žije na 150 000–200 000 Ukrajinců. EU však nevezme do svých řad zemi, kde je možné rozkrást stamiliony ze státní pokladny. „Jako občané Ukrajiny musíte udělat vše pro to, aby vám nevládli lidé, kteří dělají politiku jen kvůli obohacení,“ apeloval Zaorálek na studenty.