KLDR dá kvůli ebole do karantény všechny přijíždějící cizince

Pchjongjang - Severní Korea zavede povinnou třítýdenní karanténu pro všechny cizince, kteří vstoupí do země, aby zabránila rozšíření viru eboly. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady. V oznámení, které bylo rozdáno diplomatickým úřadům v Pchjongjangu, se uvádí, že cizinci budou podléhat karanténě bez ohledu na zemi původu.

KLDR je sice hodně vzdálena ohnisku epidemie eboly v západní Africe a nenavštěvuje ji mnoho cizinců, přijímá ale nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy. Již od 24. října zakazuje vstup do země zahraničním návštěvníkům, kteří přijíždějí jako turisté.
 
Podle severokorejského výboru pro boj proti epidemiím budou cizinci z oblastí postižených ebolou soustřeďováni na jiných místech než ti, kteří přicházejí z regionů bez výskytu eboly. Tito lidé budou moci pobývat kupříkladu v hotelech. Všichni cizinci ale budou izolováni pod dohledem zdravotnických pracovníků.

Kontroly u korejských hranic
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ahn Young-joon

Kdy začnou nařízení týkající se karantény pro cizince platit, severokorejské úřady neupřesnily.
 
Tiskové agentury připomínají, že izolovaná KLDR, které vládne komunistický diktátorský režim vůdce Kim Čong-una, už v minulosti kvůli zdravotním rizikům uzavřela zahraničním návštěvníkům hranice. V roce 2003 to bylo kvůli obavám z viru SARS, přestože tam nebyl zaznamenán jediný případ.