Kim jako pilot, Kim v sirotčinci. Vůdce KLDR opět „kouká na věci“

Pchjongjang - Mladý vůdce KLDR nedávno na více než měsíc zmizel, což vyvolalo spekulace o možném převratu. Kim Čong-un se ale vrátil a propaganda opět začala ve velkém – Kim se fotí, kde může – v sirotčinci, při rozkazování i v letadle jako pilot.

Nevysvětlená Kimova absence na řadě významných akcí v KLDR v září a začátkem října vyvolala množství spekulací o jeho zdravotním stavu i případném převratu v izolované komunistické KLDR. Nezúčastnil se dokonce ani oslav 69. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce. V polovině října o sobě dal ale znovu vědět, když ho vyfotografovali při prohlídce vojenských zařízení a stavenišť. Podle jihokorejské tajné služby stála za Kimovým „zmizením“ operace kotníku kvůli cystě. 

Severokorejská tisková agentura KCNA od té doby uveřejnila řadu fotografií. Na jedné z nich je vůdce KLDR a obvyklá vážně se tvářící suita severokorejských činitelů na návštěvě dětského domova a sirotčince v Pchjongjangu. Jako bonus KCNA vydala další, neméně půvabnou fotografii z návštěvy v sirotčinci, na níž Kim Čong-un s vážným výrazem kontroluje čajový šálek na růžovém stolečku.  

Fotografie mají lidu vnuknout představu o tom, jak moc se o ně jejich nejvyšší vůdce stará, píše zpravodajský server Vox. Když se vydá navštívit sirotčinec, znamená to, že se osobně angažuje v péči o severokorejské děti. Ba co víc: návštěva slouží jako důkaz, že pro péči o osiřelé severokorejské děti dělá vše, co je v jeho silách. 

Rodina Kimů si dlouhodobě pěstuje téměř náboženský kult osobnosti. Když vládl Kim Čong-unův děd Kim Ir-sen, křesla, do nichž se posadil, a postele, na nichž přespal, dostala označení památeční destičkou.