Vízum do Kanady? Lidé ze zemí s ebolou mají utrum

Ottawa - Kanada přestane udělovat víza žadatelům ze tří afrických zemí nejvíce zasažených ebolou. Dobrovolníci a zdravotníci s kanadským pasem se ale domů dostanou bez komplikací. Píše o tom server BBC News. Podobné opatření už zavedla Austrálie. Světová zdravotnická organizace (WHO) to kritizovala. V západoafrických zemích Libérii, Sieře Leone a Guineji už nemoc zahubila 5 tisíc lidí.

Přestože Kanada v současné době neeviduje žádné případy eboly a do země přijíždí jen velmi málo lidí ze západní Afriky, vláda má jasno: výskyt a šíření nemoci by představovaly bezprostřední a závažné riziko pro veřejné zdraví. Mluvčí kabinetu prohlásil, že kanadský zákaz není tak přísný jako ten australský, protože udělení víz budou úřady zvažovat případ od případu.

WHO přitom zákaz cestování jako způsob boje s ebolou odmítá. Americký profesor David Fidler upozornil, že taktika kanadské vlády podkopává mezinárodní pravidla ustanovená po vypuknutí epidemie SARS v roce 2003.

Ve Švýcarsku se mezitím dál testuje experimentální vakcína proti ebole. Už dříve byla vyzkoušena na dobrovolnících z Ameriky, Velké Británie a Mali. Testování má nyní probíhat na univerzitě v Lausanne. Koordinovat ho bude WHO.