Česko prý v Moskvě vydává víza krymským Rusům, úřad to popírá

Moskva - Čtyři státy Evropské unie včetně České republiky vydávají navzdory zákazu Bruselu schengenská víza Rusům žijícím na anektovaném Krymu. Napsal to dnes ruský list Izvestija blízký Kremlu s odvoláním na pracovníky ruských cestovních kanceláří. České velvyslanectví v Moskvě informaci ruského listu popřelo. Evropská unie a všechny její členské státy odmítly uznat březnový ruský zábor Krymu. Pokud chtějí obyvatelé poloostrova cestovat do EU, musejí proto podat žádost o vízum na ukrajinském území, nikoliv v Rusku.

Zdroj: ČTK Autor: ABACA/Yaghobzadeh Rafael

Česká ambasáda se podle svého prohlášení vydaného v Moskvě touto zásadou řídí. Izvestija ale tvrdí, že ke „kompromisu“ jsou ochotny konzulární úřady přinejmenším čtyř zemí EU - Česka, Řecka, Itálie a Nizozemska. „Nejde jen o loajalitu, velkou roli sehrává výběr konzulárních poplatků a hospodářská situace v cílové zemi,“ napsal ruský list. Porušování dohodnuté praxe EU prý potvrdili Izvestijím i pracovníci ruských organizací, které žadatelům vyřízení víz zprostředkují.

Prohlášení velvyslanectví ČR v Moskvě: „Česká republika stejně jako všechny ostatní členské státy EU neuznává anexi Krymu Ruskou federací.“


„Pokud má žadatel z Krymu ruský pas, musí se obrátit přímo na český konzulát,“ řekl ruskému listu zaměstnanec jedné z ruských zprostředkovatelských služeb. „V případě souhlasu pak obyvatel Krymu může podat žádost v Rusku jako běžný obyvatel Ruské federace,“ uvedl.

Proč víza vydávají? Jde údajně o ekonomické zájmy, zejména příjmy z turistiky
 
Podle Alexandra Osaulenka, viceprezidenta Ruského svazu turistického průmyslu, je loajalita některých evropských zemí závislá na velikosti příjmů z turistiky. Vízovou praxi Česka a Řecka podle něj ovlivňují zájmy místního byznysu. „Během dvoutýdenního pobytu tam Rusové utratí kolem tisíce dolarů, což je řadí mezi trojici nejvítanějších hostů,“ řekl Osaulenko Izvestijím.

České velvyslanectví na tvrzení ruských novin reagovalo prohlášením, které možnost takového postupu nepřipouští. „Všichni rezidenti Ukrajiny, kteří mají zájem získat schengenské vízum od České republiky, musejí i nadále podávat svoji žádost o vízum pouze na konzulárních úsecích diplomatických zastoupení České republiky na Ukrajině nebo ve vízových centrech na Ukrajině,“ uvedla ambasáda.