Za Ukrajinu může z velké části Západ, zopakoval Klaus ve Sněmovně lordů

Londýn - Vinu na kritické situaci na Ukrajině nese do značné míry Západ, který se nabídkou asociační dohody s Evropskou unií pokusil uměle ovlivnit geopolitické směřování země. Rusko o vyhrocení situace nestálo a do krize bylo pouze vtaženo, prohlásil dnes exprezident Václav Klaus v projevu v britské Sněmovně lordů. „Západ přijal zjednodušenou interpretaci událostí na Ukrajině a vnitřní příčiny se přehlížejí,“ prohlásil Klaus.

Video Ivan Kytka ke Klausově projevu ve Sněmovně lordů
video

Ivan Kytka ke Klausově projevu ve Sněmovně lordů

Klaus přijel do Londýna na pozvání britských poslanců a na jednání podvýboru pro vztahy mezi EU a Ruskem promluvil o svém postoji k Ukrajině. Zdůraznil, že není zastáncem Ruska ani prezidenta Vladimira Putina, nelíbí se mu prý ale „manipulativní propaganda“, která se objevila v souvislosti s vyhrocenou situací na východě Ukrajiny.

„Krize na Ukrajině je domácí záležitost, později však byla výrazně ovlivněna, či dokonce organizována ze zahraničí,“ domnívá se exprezident. Podle něj šlo a jde hlavně o boj o mocenskou dominanci ve východní Evropě, v němž jsou Ukrajinci jen „pasivními objekty“. Podle Klause lidé v západní Evropě nechápou, že Ukrajina je složitá a vnitřně rozdělená země, která nezvládla postkomunistickou transformaci v demokraticky fungující stát. Právě proto je podle něj logické, že nabídka přidružení k Evropské unii - tedy pokus násilně a uměle změnit geopolitickou orientaci Ukrajiny - skončil v podstatě tragicky, dalším rozštěpením a zkázou. „Ukrajina byla brzkou nabídkou přidružení k EU zneužita,“ míní exprezident.

„Západ přijal zjednodušenou interpretaci událostí na Ukrajině - podle něj způsobených ruskou agresí - a vnitřní příčiny se přehlížejí,“ uvedl dále Klaus. Tento přístup prý ale situaci dál ztěžuje a ještě více destabilizuje zemi, jejíž vedení podle něj nenabízí lidem na východě žádné politické řešení a spoléhá jen na pokračování bojů a agresi.

Klaus po projevu odpovídal na otázky, jakou roli může EU sehrát pro zlepšení napjatých vztahů s Ruskem. Zopakoval přitom, že sám je zastáncem co největšího rozšiřování EU a nevadilo by mu, kdyby Unie měla až pět desítek členů - včetně třeba Kazachstánu nebo Maroka. Tím by se podle něj rozmělnila snaha Bruselu přijímat co nejvíce administrativních a integračních politických kroků.

Jedna z členek podvýboru označila Klausova slova za osvěžující a za vhodné doplnění celkového obrazu, který si členové britského parlamentu mohou vytvořit.

/*json*/{"map":{"lat":51.49986499360551,"lng":-0.12612954404142007,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/