Švédsko má jasný důkaz o cizí ponorce ve svých vodách

Stockholm – Ve švédských vodách u ostrovů nedaleko Stockholmu se v říjnu skutečně pohybovala malá cizí ponorka. Oznámila to dnes švédská armáda s tím, že o tom má nezvratný důkaz. Je jím foto ze sonaru odhalující dráhu neznámého plavidla. Švédský premiér Stefan Löfven již velmi důrazně varoval, že jeho země je připravena bránit své území všemi dostupnými prostředky.

„Dovolte mi říci na adresu zodpovědných jasně a srozumitelně: Toto je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Löfven s tím, že takové incidenty znamenají „enormní riziko“ pro ty, kteří za nimi stojí. „Naši územní celistvost budeme bránit za použití všech dostupných prostředků,“ dodal premiér. Podle agentury AP Löfven v prohlášení zvolil neobvykle silná slova, která nejsou pro tuto neutrální zemi obvyklá.

Švédská armáda tvrdí, že při vyšetřování využila všechny možnosti královského námořnictva včetně „rozličných senzorů“. Kdo za proniknutím do švédských vod stojí, prý není možné s jistotou určit. „Je nemožné stanovit nějakou zemi. Můžeme ale potvrdit skutečnost, že tam (ponorka) byla,“ řekl na tiskové konferenci Sverker Göranson, který velí ozbrojeným silám.

Amatérská fotografie hledané ponorky
Zdroj: ČT24

V médiích se spekuluje, že za narušením švédských vod bylo Rusko. Deník Svenska Dagbladet tento týden s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že ze švédských vod byl zachycen šifrovaný rádiový provoz přijímaný v ruské enklávě Kaliningrad.

Koncem října Švédsko ukončilo po cizí ponorce pátrání. Ve Švédsku to byla největší protiponorková operace od pádu Sovětského svazu.

Video Švédsko hledá u svých břehů ruskou ponorku
video

Švédsko hledá u svých břehů ruskou ponorku

Švédsko hledá u svých břehů ruskou ponorku

20.10.2014, HO

Ruskou ponorku ve švédských vodách zachytil amatérský fotograf