Mozkem úspěšné rodinné firmy je muž s plnovousem horského trolla a nezkrotnou touhou po dobrodružství. Jechiel Magnus, zvaný Chilik, zdědil tuhý kořínek po matce. Dnes 90letá telavivská důchodkyně přežila boje Varšavského ghetta i Osvětim. Po ní zdědil taky lásku k životu a lidem.
„Žádnou záchrannou misi nepovažuji za tu největší. Víte, příběh je příběh. Už ho znám, nudí mě,“ povídá Chilik Magnus, hlavní záchranář a zakladatel Magnus ISAR. Jeho syn Ejal, jenž je ředitelem společnosti, dodává, že za více jak dvacet let existence má firma za sebou skoro 400 záchranných akcí mimo Izrael.

Chilik Magnus: Příběh je příběh. Už ho znám, nudí mě
Na výpravy si s sebou bere jen malý baťoh
Srdce společnosti se nachází uprostřed negevské pouště ve starém železničním vagonu. Tady organizuje Chilik Magnus své záchranné operace. Chilikův tým dnes tvoří někdejší důstojníci izraelských zpravodajských služeb i armády. V mnoha misích jim šlo o život. Třeba když při hledání rakouského páru v Bolívii získal Chilik seznam policistů na výplatní listině mafie. „Uprostřed noci nás rychle odvezli na letiště, protože ti parchanti se nás snažili zabít. Prezident Morales nakonec sesadil celé velení policie,“ vzpomíná Chilik.
Pětašedesátiletý dobrodruh si před každou z desítek záchranných misí ročně balí jen tolik, kolik se mu vejde do jeho malého batohu. A mezi jednotlivými výpravami nachází klid a mír se svými dvěma fenkami v milovaném olivovém sadu uprostřed pouště.