Vedl 400 záchranných akcí po celém světě včetně nedávné mise v Nepálu

Tel Aviv – Měsíc po sněhové bouři, která v Nepálu zabila nejméně 43 lidí, vyplouvají nové informace o mezinárodní akci na pomoc ohroženým horolezcům. Jak zjistil blízkovýchodní štáb ČT, stěžejní úlohu v této misi sehrál legendární izraelský záchranář Chilik Magnus, jehož kontaktovala izraelská ambasáda v Káthmandú. SOS tak zamířilo do 5 000 kilometrů vzdálené centrály Magnus International Search and Rescue. Její lidé byli na místě v první vlně záchranářů. Organizovali pátrání po přeživších i tělech obětí.

Mozkem úspěšné rodinné firmy je muž s plnovousem horského trolla a nezkrotnou touhou po dobrodružství. Jechiel Magnus, zvaný Chilik, zdědil tuhý kořínek po matce. Dnes 90letá telavivská důchodkyně přežila boje Varšavského ghetta i Osvětim. Po ní zdědil taky lásku k životu a lidem.   

„Žádnou záchrannou misi nepovažuji za tu největší. Víte, příběh je příběh. Už ho znám, nudí mě,“ povídá Chilik Magnus, hlavní záchranář a zakladatel Magnus ISAR. Jeho syn Ejal, jenž je ředitelem společnosti, dodává, že za více jak dvacet let existence má firma za sebou skoro 400 záchranných akcí mimo Izrael.

Video Chilik Magnus: Příběh je příběh. Už ho znám, nudí mě
video

Chilik Magnus: Příběh je příběh. Už ho znám, nudí mě

Na výpravy si s sebou bere jen malý baťoh

Srdce společnosti se nachází uprostřed negevské pouště ve starém železničním vagonu. Tady organizuje Chilik Magnus své záchranné operace. Chilikův tým dnes tvoří někdejší důstojníci izraelských zpravodajských služeb i armády. V mnoha misích jim šlo o život. Třeba když při hledání rakouského páru v Bolívii získal Chilik seznam policistů na výplatní listině mafie. „Uprostřed noci nás rychle odvezli na letiště, protože ti parchanti se nás snažili zabít. Prezident Morales nakonec sesadil celé velení policie,“ vzpomíná Chilik.

Pětašedesátiletý dobrodruh si před každou z desítek záchranných misí ročně balí jen tolik, kolik se mu vejde do jeho malého batohu. A mezi jednotlivými výpravami nachází klid a mír se svými dvěma fenkami v milovaném olivovém sadu uprostřed pouště.