Další protesty proti Orbánovi, Fidesz už v parlamentu odstranil vlajky EU

Budapešť - Více jak deset tisíc lidí protestovalo na shromáždění v maďarské metropoli proti rozhodnutí premiéra Viktora Orbána podržet ve funkci maďarského Národního úřadu pro daně a cla Ildikó Vidovou. Ta je na seznamu osob, kterým Spojené státy zakázaly vstup na své území z důvodu korupce. Demonstranti se také vymezili vůči příliš vstřícné proruské politice současného kabinetu.

Podle agentury Reuters lidé zaplnili celé náměstí Lájose Kossutha, ale jejich počet byl výrazně menší než při nedávných masivních demonstracích proti zavedení daně z přenosu dat na internetu. Na výzvy ke skončení shromáždění ze strany policie většina účastníků nereagovala a místo toho se protestující snažili dostat přes zátarasy ke schodům parlamentu. Ozbrojenci jim v tom zabránili, nebyly ale hlášeny případy násilí.

Dnešní protesty svolané přes sociální sítě pod heslem „Hungarian Day of Public Outcry“ (Maďarský den veřejného křiku) se nekonaly jen v Budapešti, ale také na dalších místech země, jako například v Šoproni či Debrecínu. V menší míře se uskutečnily též mimo maďarské hranice, a to konkrétně v Londýně, Lucemburku, Stockholmu či Berlíně.

Na pokyn předsedy maďarského parlamentu László Kövéra byly v prostorách zákonodárného sboru dnes odstraněny všechny vlajky Evropské unie. Informoval o tom server HungaryOne.