Arctic Sunrise znovu v problémech – po Rusku ji blokuje i Španělsko

Madrid - Loď Arctic Sunrise, kterou ruské úřady loni zabavily mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři, se dostala do nových potíží. Na Kanárských ostrovech ji pro změnu zablokovalo Španělsko poté, co vplula do zakázané námořní zóny, kde začal podmořský průzkum možných ropných zdrojů.

Podle španělské vlády plavidlo Greenpeace nerespektovalo zákaz pro plavbu a rybaření ve vyhrazené zóně a nemůže opustit přístav v Arrecife na Kanárských ostrovech, dokud kapitán lodi, jímž je Američan, nezaplatí kauci 50 000 eur (1,4 milionu Kč).

Tři plavidla španělského námořnictva zadržela již v sobotu několik člunů Greenpeace operujících ze základní lodi Arctic Sunrise, které se pokoušely přiblížit k průzkumné lodi energetické společnosti Repsol. Při incidentu natočeném Greenpeace na video spadla jedna z aktivistek hnutí do moře. Podle španělského ministerstva obrany šlo ze strany Greenpeace o „akt pirátství“.

Od loňského září, kdy byla během zásahu ruského ozbrojeného komanda zadržena třicetičlenná posádka Arctic Sunrise, Rusko loď blokovalo do letošního srpna. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja.

Všichni aktivisté, z toho 26 cizinců, byli do konce loňského listopadu v ruské vazbě. Poté je pustil soud na kauci na svobodu, ale nesměli opustit Rusko. Trestní stíhání všech zadržených - zprvu za pirátství a posléze za výtržnost - ukončila až amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina. Aktivisté po vyřízení formalit z Ruska odcestovali.