Katolická církev má šest nových svatých: Dva Indy a čtyři Italy

Vatikán - Papež František dnes svatořečil dva Indy a čtyři Italy. Vyzdvihl jejich tvůrčí angažovanost v pomoci chudým. Jenom z Indie podle agentury DPA do Vatikánu přicestovalo na 10 tisíc věřících. Papežův krok je považován za vzkaz církve Asii, i když křesťané tvoří jen dvě procenta indického obyvatelstva.

Novými indickými svatými jsou zakladatel řádu karmelitánů v Indii a sociální reformátor Kuriakose Elias Chavara (1805-1871) a zakladatelka řádu karmelitek v indickém státě Kérala Eufrasie Eluvathingalová (1877-1952). Z Itálie byli svatořečeni vicenzský biskup z 19. století Jan Antonín Farina, misionář Ludvík z Casorie a františkáni Mikuláš z Longobardi a Amato Ronconi.

„Odpověděli mimořádnou tvořivostí na přikázání lásky k Bohu a bližnímu,“ prohlásil před davem shromážděným na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu papež František, jenž si své papežské jméno zvolil inspirován Františkem z Assisi, který rovněž symbolizuje skromnost a lásku k chudým.

Portréty nových svatých na Svatopetrské bazilice
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Portréty nově svatořečených osobností dnes visely na Svatopetrské bazilice. Potlesk zaplnil prostranství, když František prohlásil, že nově kanonizovaní Italové, kteří zakládali útulky pro poutníky, bezdomovce a nemocné, mohou inspirovat i lidi dneška.

Proces kanonizace často trvá desítky let. Zahájen může být u těch, kdo jsou alespoň pět let po smrti a jsou jim přisuzovány alespoň dva zázraky. Pravidlo pěti let však může papež obejít, jak to Františkův předchůdce Benedikt XVI. učinil v případě papeže Jana Pavla II. Ten zase podobnou výjimku učinil v případě Matky Terezy.

Záznam kanonizační mše si můžete pustit zde: