Neodvezou si Rusové lodě podobně jako Izraelci před 45 lety?

Paříž Právě dnes vyprší ultimátum, které Rusové dali Francouzům na vydání vojenské lodi Mistral, kterou si u nich objednali a zaplatili. Už začátkem týdne přitom Paříž oznámila, že vydání pro tuto chvíli nepřipadá v úvahu kvůli Ukrajině. Zároveň ale panují obavy z ruské reakce. A připomíná se přitom 45 let stará blamáž, kdy si Izraelci za podobné situace objednané raketové lodě z Francie tajně odvezli.

Když v červnu 1967 udeřili Izraelci v tzv. šestidenní válce nečekaně a účinně na své arabské soky, pro Francouze – do té doby jejich největší dodavatele zbraní – to už bylo příliš a prezident de Gaulle vyhlásil zbraňové embargo.

Jenže ve stejnou dobu čekalo v Cherbourgu na vydání do Izraele pět raketových lodí typu Vedette. Izraelci využili vánočních oslav a na Štědrý den roku 1969 lodě v noci obsadili a ujeli. Pětice raketových lodí doplula do přístavu v izraelské Haifě přesně po týdnu. Teprve v následujících desetiletích se na světlo dostaly informace o supertajné operaci. „Premiérka Golda Meirová nám řekla: Vztahy s Francií jsou důležité. Ale jestli vymyslíte, jak ty lodě získat bez porušení francouzského práva, máte mé svolení,“ vzpomíná šéf mise Hadar Kimchi.

Dnes pětaosmdesátiletý kontradmirál Kimchi operaci nazvané Noa velel. Pod hrozbou stále silnějšího námořnictva Egypta a Sýrie dostal rozkaz jednat. Zablokované lodě odkoupila norská těžařská společnost, ve skutečnosti firma zřízená Mossadem. Izraelci doplnili palivo, zásoby a mužstvo. Uprostřed vánoční bouře dal Hadar Kimchi rozkaz vyplout. „Teprve v Izraeli jsem se dozvěděl, že francouzský ministr obrany dal rozkaz nás po cestě bombardovat,“ dodává Kimchi.

Francouzský historik Justin Lecarpentier napsal o příběhu knihu. Slýchal o něm od dětství. Jeho otec totiž pracoval v loděnicích, kde se vedetty vyráběly. Potvrzuje, že tehdejší ministr obrany byl vzteky nepříčetný. „Premiér Chaban Delmas ho musel přivést k rozumu. Spoustu ministrů ta aféra zesměšnila,“ připomíná Lecarpentier.

U Mistralu prý toto nehrozí, přesto jsou Francouzi ostražití

Ve Francii přitom o celé akce věděla řada lidí, v čele s loďařem, který potřeboval vedetty prodat. S izraelskými veliteli na Štědrý den povečeřel a po půlnoční mši přímo ze své kanceláře akci sledoval. S tučným šekem s platbou za lodě v ruce.

V Saint-Nazaire, kde dnes čekají stovky ruských námořníků na převzetí prvního Mistralu, by podobná blamáž nastat neměla. Loď je příliš velká a v odjezdu jí brání systém plavebních komor ovládaný Francouzi. Přesto mají na ministerstvu obrany údajně obavy z jejího možného únosu. I proto smí ruští námořníci na její palubu, aby zde prováděli výcvik, jenom ve dne.