Postup CIA na Guantánamu bych bez váhání schválil znovu, řekl Cheney

Washington - Výslechy údajných teroristů na základně v Guantánamu, jejichž rozsah a metody zveřejněné nedávno pobouřily světovou veřejnost, přinášely cenné výsledky a byly oprávněné. V rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC to dnes řekl bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Reagoval na obsah zprávy amerického Senátu, která přinesla šokující podrobnosti o krutých postupech amerických vyšetřovatelů.

Díky výslechům získali vyšetřovatelé užitečné informace potřebné pro boj s terorismem, tvrdí Cheney. „Program byl úspěšný, absolutně úspěšný. Bez váhání bych ho schválil znovu. Vyšetřovatele by měli oslavovat a vyznamenat,“ konstatoval. Jeho pohled se tak liší například od současného šéfa CIA Johna Brennana. Podle něj někteří příslušníci zpravodajské služby konali nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je prý politováníhodné. I on ale zdůraznil fakt, že tím tajné služby získaly cenné informace. 

Brennan zdůraznil, že nepovolených technik při výsleších použil jen malý počet příslušníků CIA a že „drtivá většina“ příslušníků zapojená do programu výslechů postupovala v souladu s právem a dalšími předpisy. Fakticky také odmítl pojem „mučení“. „Nechávám na jiných, aby pojmenovali tyto aktivity,“ řekl s tím, že se v mnoha rovinách CIA pohybovala v „neznámých vodách“. 

Postup vyšetřovatelů pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) zjistit místo, kde se skrýval bývalý vůdce teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin, kterého americké komando zastřelilo v květnu 2011, řekl dnes Cheney. Podařilo se podle něj také nalézt organizátory útoků na New York a Washington ze září 2001 a odvrátit nové útoky na USA. 

Zprávu o nelidských praktikách na Guantánamu zveřejnil Senát minulé úterý. Američtí vyšetřovatelé podle ní upírali vězňům spánek, ponižovali je a simulovali topení, aniž by získali potřebné informace. Zpráva má 6 000 stran a zahrnuje období let 2002 až 2009. Většina obsahu je tajná, zveřejněno bylo 528 stran.

O kontroverzních metodách výslechů CIA podal v úterý zprávu vyšetřovací výbor amerického Senátu. Podle něj tajná služba mučením příslušníků sítě al-Káida dalece překročila právní hranice a výslechové metody byly mnohem horší, než se vědělo. Svět je zprávou pobouřen, vedení Republikánské strany ji ale kritizovalo a svou práci brání i bývalí šéfové Ústřední zpravodajské služby, kteří senátní zprávu zpochybňují.

Závěrem zprávy je konstatování, že navzdory mučení zajatců během vlády exprezidenta George Bushe mladšího se CIA nepodařilo zmařit všechna následující spiknutí. Bývalí šéfové CIA a republikáni trvají na tom, že brutální výslechy pomohly například vystopovat vůdce al-Káidy Usámu bin Ládina a zmařit mimo jiné atentát na západním pobřeží USA.

Věznice v Guantánamu

Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Dharapak