Poprava čtrnáctiletého chlapce před 70 lety byl omyl

Washington - Soudkyně Carmen Tevisová Mullenová rehabilitovala čtrnáctiletého černošského chlapce George Stinneyho po sedmdesáti letech od jeho popravy. Tehdy byl během tříhodinového procesu odsouzen bez vyslechnutí svědků nebo předložení důkazů. Americká justice tak znovu poukázala na své vlastní pochybení z minulosti, informovala o tom televize CNN.

George Stinney dodnes zůstává nejmladším popraveným člověkem v americkém státě od devatenáctého století. Jeho případ se odehrál v Jižní Karolíně. Obvinili ho z vraždy dvou dívek ve věku sedmi a jedenácti let. Byly nalezeny v zavodněném příkopu s vážnými ranami na hlavě. Stinneyho zatkli ještě s jedním jeho bratrem, toho ale propustili.

Porota se pak při svém rozhodování řídila tím, že se Stinney k činu přiznal. Na vyslýchaném ho ale měla vymoci bělošská policie, aniž by u toho byl přítomen právník nebo některý z chlapcových rodičů. Vyšetřovatelé vycházeli z toho, že s děvčaty o den dřív hovořil a nacházel se poblíž místa vraždy.

Soud v roce 1944 trval necelé tři hodiny, nebyli během něj vyslechnuti žádní svědci, ani předloženy důkazy. Porota tvořená pouze bělochy následně během deseti minut rozhodla o jeho vině. Stinneyho rodina požadovala opakování procesu a očištění jeho jména. Argumentovala přitom svědectvím chlapcovy sestry, která v době, kdy k vraždě došlo, byla s ním. Sestra prohlásila, že policie jen rychle hledala, na koho vinu svalit. „Využili bratra jako obětního beránka,“ citovala ji CNN. Soudkyně Tevisová Mullenová nyní rozhodovala právě s ohledem na zvláštní okolnosti tohoto případu, ve kterém byla porušena procesní práva obviněného. „Odsouzení čtrnáctiletého člověka k trestu smrti představuje krutý a neobvyklý trest,“ uvedla soudkyně.