Paříž nevidí spojitost mezi útoky spáchanými od soboty ve Francii

Paříž - Francouzský premiér Manuel Valls se domnívá, že mezi třemi útoky, které Francie zažila od soboty, není žádná spojitost. Útočníci podle něj byli jednotlivci bez napojení na teroristické organizace. Valls, který na dnešek svolal schůzku několika ministrů, ale zároveň rozhlasové stanici Europe 1 řekl, že nechce útoky zlehčovat. „Pro vládu je nyní těžké vysvětlit veřejnosti, že by neměla mít strach,“ uvedl Fabrice Martin Plichta, dopisovatel listu Le Monde v Česku.

V sobotu pobodal muž na policejní stanici na předměstí Tours tři policisty a sám byl zastřelen. V neděli večer pak údajně duševně nemocný muž najel v Dijonu na chodce, 13 jich zranil a policie ho zatkla. Při poslední z akcí v pondělí večer zranil 11 lidí na vánočním tržišti v Nantes další automobilista. Sám se pak pobodal nožem, ale přežil a bude vyslechnut.

Le Figaro přinesl souhrnnou informaci o útočnících a poukazuje na to, že někteří z nich zahájili útok arabským zvoláním Alláhu akbar. Muž z Dijonu například vypověděl, že původně chtěl zaútočit na policisty, ale protože mu žádní nepřišli do cesty, obrátil své auto proti chodcům. Je-li pravda, že měl za sebou dlouhodobou psychiatrickou léčbu, musí podle listu úřady vysvětlit, proč se tato „časovaná bomba“ nacházela na svobodě. Tento bývalý narkoman a syn alžírské matky a marockého otce vypověděl, že motivem jeho činu bylo utrpení palestinských a čečenských dětí.

Video Francie posiluje bezpečnostní opatření
video

Francie posiluje bezpečnostní opatření

Francie posiluje bezpečnostní opatření

Dopisovatel Le Monde: Jistá podobnost v těchto akcích je

Útočník z Tours byl identifikován jako dvacetiletý Bertrand Nzohabonayo původem z Burundi. Konvertoval k islámu a na své facebookové stránce měl prapor Islámského státu, který bojuje v Iráku a Sýrii. Na policisty se vrhl s voláním Alláhu akbar. Francie se zajímá o jeho bratra Bricea, který odjel na návštěvu k příbuzným do Bujumbury.

Rozvědka Burundi podle listu francouzské kolegy upozornila už loni na oba bratry kvůli jejich náboženské orientaci. Le Figaro soudí, že mohli být na seznamu potenciálních útočníků, byť to ministr vnitra Bernard Cazeneuve popřel.

Zdravotníci ošetřují raněné po útoku šílence v Dijonu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Christian Guileminot

„Mezi těmito událostmi není žádné pojítko,“ řekl dnes Valls. Policie čelí lidem, kteří jednali jako jednotlivci, což komplikuje práci rozvědky, dodal. Zdůraznil, že se nejedná o ohrožení, jaké by nastalo v případě, kdyby za útoky byly teroristické organizace. „Všichni jsme v pohotovosti,“ sdělil v rozhlase a vyzval Francouze, aby „zachovali chladnou hlavu“.
 
Francouzský tisk dnes ale naznačil, že lidé jsou znepokojeni

Le Parisien použil titulek Vánoční strach. Le Figaro viní vládu z nečinnosti vůči radikálnímu islámu ve Francii. Valls se to snažil vyvrátit tvrzením, že vláda „jedná velmi rozhodně“. „Jestliže 1 200 našich občanů je zapojeno do islámské svaté války, jestliže v řadách radikálních bojovníků zemře 60 osob z Francie, pak čelíme hrozbě dosud nepoznaných rozměrů,“ řekl.

Le Figaro napsal, že „Alláhovi blázni, bohužel francouzské národnosti, přiživovaní vražedným fanatismem a nenávistí k Francouzům, mohou na francouzské půdě udeřit kdykoli“.  

Levicově orientované listy nabádají „nepřilévat oleje do ohně“. L´Humanité tvrdí, že útoků zneužijí ti, kdo chtějí rozsévat strach z radikálů, kteří mohou žít v sousedství kohokoli.