Britové zadrželi Čecha, který kradl v terezínském památníku

Londýn/Praha Policie oblasti West Yorkshire na severu Anglie zadržela Čecha v souvislosti s krádeží více než osmi stovek bronzových destiček ze hřbitova obětí bývalého nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Britská policie to o vánočních svátcích oznámila na svých internetových stránkách. Podle mluvčí českého policejního prezidia Ivany Nguyenové je zadrženým Miroslav Daňo.

Britská zpráva bez upřesnění jména uvádí, že jde o 35letého českého občana, na něhož policisté narazili, když 21. prosince zastavili vůz, který řídil. Při prověřování jeho totožnosti zjistili, že na muže je vydán evropský zatykač kvůli krádeži spáchané před šesti lety v terezínském památníku.

„Silniční kontroly nebývají v Anglii ani ve Skotsku příliš časté a v tomto případě mohly souviset s akcí policie proti alkoholu za volantem před a během vánočních svátků. Co bylo pozoruhodné, je fakt, že policisté měli okamžitý přístup k databázi evropských zatykačů a mohli si tedy během krátké chvíle ověřit, že onen 35letý muž je v hledáčku českých úřadů,“ komentoval zadržení Čecha v Británii spolupracovník ČT24 Ivan Kytka.

Zadržený je nyní podle sdělení westyorkshirské policie ve vazbě. „Soud o jeho vydání do České republiky měl proběhnout 22. prosince, jeho výsledek ale ještě neznáme. Britská strana by nám měla dát vědět v příštím týdnu,“ sdělila Nguyenová.

Případ má podle ústecké policejní mluvčí Jany Matonohové na starosti litoměřický okresní soud. Ten trojici pachatelů krádeže 824 bronzových destiček se jmény z náhrobků obětí nacismu na Národním hřbitově v Terezíně potrestal loni. Jen jednomu z nich, Liboru Mirgovi, uložil nepodmíněný trest vězení v délce jednoho roku. Zbylí dva, Daňo a Peter Hricko, dostali podmíněné tresty odnětí svobody.

Podle soudního znalce krádeží bronzových destiček, které zloději prodali do sběru, Národní hřbitov v Terezíně utrpěl škodu 1,7 milionu korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.51418978900105,"lng":14.166514135241659,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/