Jordánský voják zajatý Islámským státem měl potvrdit sestřelení letadla

Bagdád/Damašek – Údajným rozhovorem se zajatým pilotem zříceného letounu F-16 se Islámský stát (IS) snaží dokázat, že pád letadla způsobili právě ozbrojenci IS. Útok měli provést tepelně naváděnou raketou. USA tuto variantu vylučují, jordánský pilot Maáz Kasásb měl ale v otištěném rozhovoru potvrdit verzi islamistů.

Video Generál Šedivý: Neznáme přesně výzbroj, kterou ukořistil IS
video

Generál Šedivý: Neznáme přesně výzbroj, kterou ukořistil IS

Šestadvacetiletý Maáz Kasásba se dostal do zajetí Islámského státu minulý týden ve středu, když se jeho letoun jako první stroj mezinárodní koalice, která zde s islamisty bojuje, zřítil. Zveřejněný rozhovor by mohl svědčit o tom, že ještě žije. Jeho otec v minulých dnech islamisty vyzval, aby prokázali „slitování“ a zacházeli se synem jako s „hostem“. Jordánsko má v plánu vojáka zachránit. 

Islamisté zveřejnili údajný rozhovor s pilotem i s jeho fotografií na internetové stránce svého propagandistického časopisu vydávaného v angličtině. Kasásba v něm uvedl, že očekává, že ho nakonec zabijí. Autenticitu interview nelze jednoznačně doložit, může jít o manipulaci IS. Důležité vyjádření se nicméně týká incidentu pádu jeho letadla. Dál pak mluvil i o tom, jak jednotlivé země koordinují své letecké údery proti hnutí IS.

Otec (uprostřed) zajatého vojáka Maáze Kasásby
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Raad Adayleh

Potvrzení slov radikálů

Kasásba měl říct, že letoun F-16, který pilotoval, sestřelili právě ozbrojenci z Islámského státu s pomocí tepelně naváděné střely. Tuto verzi už dříve prezentovali sami radikálové, zatímco USA i Jordánsko se k takové verzi staví odmítavě. Kasásba měl říct, že jeho cílem v oblasti bylo zničení právě protiletadlových zbraní. Zásah radikálů uvádí i syrská exilová opozice, podle ní mělo být letadlo sestřeleno, buď protiletadlovou raketou ruské výroby, nebo kulometem. 

„Neznáme přesně výzbroj, kterou ukořistili bojovníci IS jak na území Sýrie, tak na území Iráku, takže možnost to je. Na druhou stranu existují záznamy a neustále je pozorováno bojiště, a tak mohou vyhodnotit, odkud a která raketa byla vystřelena,“ uvedl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Připouští ale také možnost technické chyby nebo náhodného zásahu, který nebyl spojenci v koalici vyhodnocen jako zásah islamistů.